سفارش آنلاین در سروش ، ایتا ، تلگرام و اینستاگرام

  تلفن های تماس : 09127786408 - 02122471659 

سبد خرید [خالی]
مطالب مفید

مطالب مفید (2929)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در این روزهای شیوع کرونا ضدعفونی کردن اسباب بازیهای بچه ها بیشتر از قبل اهمیت دارد و ضروری است. چون بچه ها تماس زیادی با اسباب بازی هایشان دارند و حتی آنها را در دهان خود می برند. اما با توجه به عوارضی که مواد ضدعفونی کننده و سفید کننده برای کودکان دارند، اسباب بازی ها را چگونه می توان ضدعفونی کرد؟
 استفاده از مواد ضدعفونی کننده مطمئن
ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های بچه ها به نوع اسباب بازی و جنس آن بستگی دارد. به عنوان مثال باید برخی از اسباب بازی‌های کودک را با روش‌های ساده و با دست تمیز کرد اما برخی دیگر از آن‌ها را می‌توان داخل ماشین لباسشویی یا ماشین ظرفشویی انداخت. اما برای آن دسته از اسباب بازی‌هایی که نمی‌توان داخل ماشین لباسشویی یا ظرفشویی انداخت، لازم است از محلول‌های اسپری یا تمیز کننده مناسبی استفاده کرد که از سالم بودن آن‌ها اطمینان کافی داشته باشید.
 
ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های پارچه‌ای و پولیشی
اسباب‌بازی‌های پارچه‌ای و پولیشی را با مایع یا پودر لباسشویی ضدعفونی‌کننده می توان داخل ماشین‌های لباسشویی انداخت. برای خشک شدن این اسباب بازی‌ها با توجه به جنس و مدل‌شان می‌توان آن‌ها را در محلی در معرض هوای آزاد قرار داد یا آویزان کرد. به گزارش ایسنا در صورتی که نسبت به خراب شدن شکل آن‌ها نگرانید می‌توانید آن‌ها را به همراه چند توپ تنیس داخل خشک‌کن لباسشویی قرار دهید تا شکل و حالتشان تغییر نکند و مواد داخلشان گلوله نشود.
ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های پلاستیکی
برخی از اسباب بازی‌های پلاستیکی را که فاقد باتری هستند، برای ضدعفونی ‌شدن داخل ماشین ظرفشویی قرار دهید. با استفاده از کمی مواد شوینده و آب گرم اسباب بازی‌های کودک شما به خوبی در ماشین ظرفشویی ضدعفونی می‌شوند. فقط دقت داشته باشید که اسباب بازی‌ها فاقد هرگونه باتری یا قطعات ریزی باشند که امکان آسیب دیدن آن‌ها در ماشین ظرفشویی وجود دارد. اسباب بازی‌های حاوی مواد لاستیکی را نمی‌توان داخل ماشین ظرفشویی قرار داد، چرا که مواد لاستیکی تحمل دمای بالا را نداشته و با آب داغ خراب می‌شوند.
 
ضدعفونی کردن اسباب بازی‌هایی که نمی‌توان داخل ماشین لباسشویی یا ظرفشویی قرار داد
برای ضدعفونی کردن اسباب بازی‌های سخت، غیرپارچه‌ای، باتری‌دار یا هرگونه اسباب بازی که نمی‌توان داخل ماشین لباسشویی یا ظرفشویی قرار داد، می‌توان به راحتی از یک دستمال پارچه‌ای و محلول آب گرم و صابون استفاده کرد. ابتدا با استفاده از محلول آب گرم و صابون و یک دستمال پارچه‌ای تمیز اسباب بازی‌ها را ضدعفونی کنید. سپس با یک دستمال دیگر آن‌ها را خشک کنید. پس از آن باید با استفاده از آب و دستمال دوباره اسباب بازی‌ها را تمیز کنید تا هرگونه اثرات مواد شوینده و صابون از روی آن‌ها زدوده شود. در نهایت با یک دستمال تمیز اسباب بازی را خشک کنید. اکنون می‌توانید آن را در اختیار کودکتان قرار دهید.
نکته:
-از هر محصول و مواد شوینده‌ای که استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که برچسب راهنما و دستورالعمل‌های استفاده از آن را خوانده و اجرا کنید.
-اطمینان از ضدعفونی شدن اسباب بازی‌های کودکان اهمیت زیادی دارد، اما این موضوع نباید به نگرانی بیش از حد برای والدین تبدیل شود، زیرا دستورالعمل‌های فوق به سادگی منجر به ضدعفونی شدن اسباب بازی‌های کودکان می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

در حالی که تا پیش از این سازمان جهانی بهداشت استفاده از ماسک را تنها برای افراد بیمار، افرادی که از بیماران مراقبت می‌کنند و همچنین کادردرمانی الزامی می‌دانست، در حال حاضر ابهام‌هایی درباره استفاده همه افراد از ماسک برای پیشگیری از ویروس کرونا وجود دارد.
استفاده از ماسک مفید است یا نه!
بدون شک استفاده از ماسک تضمینی برای پیشگیری از بیماری نیست. ویروس کرونا می‌تواند از طریق چشم هم منتقل شود و ذرات ریز ویروس معروف به آئروسل میتوانند به ماسک نفوذ کنند. با این حال ماسک‌ها در گرفتن قطرات عطسه و سرفه موثر هستند که یک مسیر اصلی انتقال بیماری است. برخی مطالعات استفاده از ماسک را 5 برابر موثرتر از آن دانستند که هیچ ماسکی استفاده نشود.
اگر به احتمال زیاد در تماس نزدیک با شخص آلوده هستید ماسک احتمال انتقال بیماری را کاهش می‌دهد. اگر علائم بیماری ویروس کرونا را نشان داده‌اید یا این تشخیص برای شما داده شده، استفاده از ماسک می‌تواند از دیگران نیز محافظت کند. بنابراین ماسک برای مراقبت اجتماعی مهم است و همچنین برای اعضای خانواده که نیاز به مراقبت از شخصی که بیمار است، توصیه می‌شود. در حالت ایده‌آل هم بیمار و هم مراقب باید ماسک داشته باشند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

یکی از مهمترین سوالهای این روزها ماندگاری ویروس کرونا روی لوازم کاربردی است که روزانه با آنها سرو کار داریم. مثلا این ویروس ناشناخته و مرموز چند ساعت روی کاغذ و اسکناس می تواند زنده بماند؟ دکتر سید مهدی حق دوست متخصص عفونی در باره ماندگاری کرونا بر روی کاغذ و اسکناس‌ گفت:« این ویروس فقط سه ساعت روی کاغذ زنده می‌ماند.» او توضیح داد:« اگر کاغذ آغشته به کرونا را در گوشه‌ای از خانه دست نخورده بگذارید، پس از گذشت سه ساعت ویروسی روی آن باقی نخواهد ماند. »
حق دوست درباره استفاده از الکل برای ضدعفونی گفت: «پس از استفاده از الکل حداقل باید پنج دقیقه صبر کنید، زیرا الکل، پنج دقیقه وقت لازم دارد تا سطوح را استرلیزه و ویروس را نابود ‌کند.»حق دوست با اشاره به اهمیت استفاده از دستکش در بیرون از خانه، تاکید کرد:« افراد نباید از دستکش بیش از سه الی چهار ساعت استفاده کنند، بهتر است برای انجام یک کار مانند استفاده از عابربانک و یا خرید از دستکش استفاده و سپس دور انداخته شود در غیر این صورت دستکش‌ها مکان مناسبی برای حضور ویروس خواهند بود. متاسفانه شاهد هستیم که برخی افراد با دستکش‌های کثیف از گوشی خود استفاده می‌کنند و یا حتی آن دستکش‌ها را با خیال استرلیزه بودن به دهان و بینی خود تماس می‌دهند که کار بسیار اشتباهی است.همچنین دستکش‌های نخی بسیار بدتر از سایر دستکش‌ها هستند و استفاده از آن‌ها فقط در صورت شستشوی مکرر با آب و صابون توصیه می‌شود.»

این متخصص بیماریهای عفونی درباره نحوه ضدعفونی افراد در ورود به خانه‌، به بهار گفت:« ابتدا در حین ورود به خانه باید دست‌ها ۲۰ ثانیه بشویید و پس از تعویض لباس بار دیگر دست‌ها شسته شود. بهتر است یک کمد مجزا به لباس بیرون اختصاص یابد؛ ماندگاری ویروس کرونا در روی الیاف پارچه‌ای یک روز و بر روی لباس چرمی دو روز است.همچنین روزانه باید سه الی چهار بار دسته کلید، چهار الی پنج بار کارت عابربانک با الکل ضدعفونی شود؛ استفاده از آب و صابون برای ضدعفونی بهترین گزینه است و مشکلی برای کارت عابربانک ندارد. دستگیره‌های ماشین نیز باید روزانه ضدعفونی شود؛ گوشی‌های موبایل را با پنبه آغشته به الکل ضدعفونی کنید و پنج دقیقه بگذارید تا خشک شود و سپس استفاده کنید.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با اینکه گفته می شود شیر مادر می‌تواند بیماری کووید 19 را درمان کرده و بدن را در برابر ویروس کرونا حفظ کند، اما پزشکان متخصص این موضوع را تایید نمی کنند.
کارشناسان معتقدند با اینکه شیر مادر برای تقویت سیستم ایمنی کودک در حال رشد، بسیار مفید است، اما این موضوع ارتباطی به وجود پادتن ویروس کرونا در شیر مادر نداشته و این شایعه ازنظر علمی قابل‌پذیرش نیست.
به گزارش سینا پرس پزشکان متعددی در گوشه و کنار جهان نسبت به این شایعه واکنش نشان داده و ابراز شگفتی کرده‌اند. بر اساس مستندات علمی، هیچ شواهد اثبات‌شده‌ای وجود ندارد که بر اساس آن بتوان ادعا کرد نوشیدن شیر مادر می‌تواند مانع از بروز بیماری توسط ویروس کرونا شود.
دکتر دیان هس (Dyan Hes)، متخصص بیماری‌های کودکان در این رابطه می گوید: «هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد شیر مادر قادر به درمان کووید 19 بوده یا می‌تواند در بدن نسبت به این ویروس ایجاد مصونیت کند.»
این شایعه باعث شده که در برخی سایت‌های اینترنتی، افراد سودجو اقدام به فروش شیر مادر کرده و برخی نیز با تصور ایجاد مصونیت در برابر ویروس کرونا، این کالا را سفارش می‌دهند. شما می‌توانید برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود قرص‌های ویتامین و به‌ویژه ویتامین سی یا زینک مصرف کنید ولی خرید و مصرف شیر مادر برای پیشگیری از ابتلا به کرونا، اصلاً عاقلانه نیست.
البته این شایعه و رواج آن می‌تواند مربوط به انتشار اخباری مبنی بر مطالعات پژوهشگران در رابطه با نقش آنتی‌بادی‌های موجود در شیر مادر برای مقابله با کرونا باشد.
در این رابطه باید گفت که در بخش نخست، مطالعات فوق می‌توانند چند سال به طول انجامیده و در صورت تائید این موضوع نیز، بحث دانشمندان، استخراج آنتی‌بادی‌های موردنیاز برای ساخت داروی کرونا از شیر مادر است نه نوشیدن این ماده!
در پایان باید توجه داشت که این شایعات می‌توانند بسیار خطرناک بوده و برخی افراد با پذیرفتن آن‌ها و تصور خیالی داشتن مصونیت در برابر ویروس کرونا، سلامت خود، فرزندان و جامعه را به خطر بیاندازند. توصیه می‌شود اخبار پزشکی و درمانی را تنها از طریق منابع معتبر دنبال کرده و به شایعات توجه نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

محققان معتقدند اضطراب و استرس و افسردگی ناشی از قرنطینه ویروس کرونا باعث بی نظمی در پریود، تجربه کردن قاعدگی دردناک و تشدید افسردگی ناشی از سندروم پیش از قاعدگی، از عوارض این اضطراب و استرس می شود.
به گفته متخصصان، پریود زمانی مختل می شود که شخصی دچار یک حادثه آسیب زا شده باشد اما استرس زندگی روزمره هم می‌تواند چنین تاثیری بگذارد.
PMS برای بسیاری از افرادی که دوره های منظمی دارند، بسیار شایع است. اما علائم هرکس با دیگری متفاوت است و یا حتی می‌تواند ماه به ماه تغییر کند؛ آنچه می‌دانیم این است که استرس و اضطراب می‌تواند تأثیر قابل توجهی در دوره قاعدگی شما داشته باشد. شاید PMS شما بدتر شود، شاید قاعدگی سنگین‌تر یا سبک‌تری داشته باشید یا حتی استرس منجر به مختل شدن و تعویق در این دوران شود.
 
 
به گزارش خبر آنلاین متخصصان معتقدند استرس باعث ترشح کورتیزول شده که ترشح بیش از حد آن ممکن است سطح طبیعی هورمون‌های تولید مثل را سرکوب کند و منجر به تخمک گذاری غیر طبیعی شود که می‌تواند دوره قاعدگی را مختل کند.
علائم PMS می‌تواند شامل اضطراب یا افسردگی، نوسانات روحی و تحریک پذیری باشد و فاصله گذاری اجتماعی ممکن است علائم روانی را تشدید کند به همین دلیل باید برای مدیریت استرس تلاش کرد. در برخی مراحل این چرخه ممکن است احساس نفخ یا درد داشته باشید و حتی نخواهید از جای خودتان بلند شوید در همین رابطه مطالعات نشان داده اند که ورزش سبک می‌تواند به تسکین PMS کمک کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


از زمان شیوع کرونا خبرهای زیادی درباره مبتلا نشدن کودکان به این بیماری منتشر شد. خبرهایی که متاسفانه پایه و اساس علمی نداشتند. بیشتر پزشکان متخصص معتقدند این ویروس همه افراد جامعه را تهدید می کند و هیچ فرقی بین کودکان و بزرگسالان نمی گذارد. دکتر طباطبایی فوق تخصص نوزادان بیمارستان امام حسین در باره ابتلا یا عدم ابتلای نوزادان و شیرخواران کمتر از یک سال به ویروس کرونا توضیح می دهد: «هرچند تاکنون مواردی از فوت بر اثر کرونا در بین این گروه سنی گزارش نشده اما، مواردی از ابتلای نوزادان به کرونا گزارش شده است.ویروس کووید۱۹ قابلیت انتقال به نوزادان را دارد و در مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است که ۲۴ درصد شیرخواران زیر یک سال که تست کرونای مثبتی داشتند و به صورت قطعی بیماری کرونا در علائم بالینی آنها مشاهده می‌شد، بسیار بدحال بودند ولیکن تاکنون فوت شیرخوار زیر یک سال بر اثر کرونا گزارش نشده است.»
آیا ویروس کرونا از مادر باردار به جنین منتقل می‌شود؟
این فوق تخصص نوزادان با اشاره به اینکه تاکنون شواهدی مبنی بر اینکه مادر باردار مبتلا به کرونا می‌تواند ویروس را به جنین خود انتقال دهد، وجود ندارد، به ایسنا می گوید:« البته، مواردی هست که تست‌هایی که روزهای اول تولد از نوزادان گرفته می‌شود مثبت باشد، اما در بررسی‌های انجام شده روی جفت و بند ناف، انتقال ویروس از مادر به جنین هنوز ثابت شده نیست.» دکتر طباطبایی درباره تغذیه نوزاد با شیر مادر مبتلا به کرونا، می گوید:« انتقال کووید ۱۹ از طریق ترشحات تنفسی و تماس نزدیک انجام می شود. بنابراین، در مورد انتقال ویروس بر اساس شواهد موجود، انتقال از طریق شیر مادر انجام نمی شود،‌اما تماس نزدیک و شیردهی مستقیم می‌تواند عاملی برای انتقال ویروس باشد؛ به همین دلیل فاصله‌گذاری فیزیکی بین مادر و نوزاد نیز باید رعایت شود و بر اساس پروتکل‌های بهداشتی مادر مبتلا به کرونا پس از زایمان باید با نوزاد فاصله داشته باشد. به همین دلیل نوزاد را در اتاقی مجزا به همراه یک مراقب سالم نگهداری می‌کنیم و در صورتی که امکان این کار وجود نداشته باشد، حداقل فاصله بین مادر و نوزاد در یک اتاق باید حدود ۲ متر باشد.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در این روزهای شیوع کرونا و تعطیلی باشگاهها خیلی ها نگران اضافه وزن و چاقی هستند. اما با انجام تمرینات ورزشی با دستگاه یا حتی بدون نیاز دستگاه هم می توان از شر کیلوهای اضافه خلاص شد. یکی از تمرینات ورزشی که زنان علاقه زیادی به آن دارند، دوچرخه ثابت است. آیا با دوچرخه ثابت می توان وزن کم کرد؟ دوچرخ ثابت چه فواید برای سلامتی زنان دارد؟
حال بدنتان چطور است؟
کارشناسان معتقدند دوچرخه ثابت می تواند به کاهش وزن کمک کند، اما به شرطی که بدن سالم باشد. یعنی ستون فقرات، زانو، شانه ها و حتی مچ دست مشکلی نداشته باشند. دیسک کمر نداشته باشید و تاندونهای پا آسیب ندیده باشد. اگر حال بدن خوب باشد و این مشکلات را نداشته باشید بعد از مشورت و گرفتن برنامه از یک مربی ورزشی می توانید تمرین را شروع کنید.اما دوچرخه ثابت چه فوایدی برای زنان دارد؟
دوچرخه ثابت
کمک به کاهش وزن
دوچرخه ثابت میزان ضربان سیستم قلبی را به مقداری بالا می برد که در سوزاندن کالری و کاهش وزن موثر واقع شود. ورزش با دوچرخه ثابت باعث فعال شدن هورمون اندرفین در بدن می شود . ترشح این هورمون باعث چربی سوزی و ساختن عضلات می شود. تمرین با دوچرخه ثابت فشار زیادی روی عضلات ران ها، باسن و ساق پاها شده و با فعال کردن این عضلات باعث بالا رفتن مقاومت و قوی شدن و فرم گیری آنها می شود و همزمان باعث انقباض عضلات شکم می شود و هر چه شدت رکاب زنی بیشتر باشد چربی سوزی بیشتر می‌شود. چرا زنان بیشتر از مردان از ورزش سود می‌برند؟
ریسک بیماریهای قلبی و عروقی را کم می‌کند
ورزش کردن با دوچرخه ثابت میزان کلسترول یا چربی بد خون را کاهش داده و سطح کلسترول خوب خون را زیاد می‌کند. همین فرایند باعث می‌شود ریسک بیماری‌های قلبی و عروقی نیز به میزان زیادی کمتر شود. البته برای درمان چربی خون بالا باید به صورت منظم و روزانه تمرین دوچرخه ثابت انجام بدهید. همچنین استفاده منظم از دوچرخه ثابت در طولانی مدت با تقویت قلب قدرت پمپاژ خون توسط این اندام داخلی بدن را افزایش داده و در نتیجه عملکرد قلب و عروق را بهبود می‌بخشد.
به سلامت استخوانها کمک می‌کند
تمرین با دوچرخه ثابت به سلامت ،‌رشد و استحکام مفاصل پا مثل مفاصل ران، قوزک پا، زانو و مچ پا کمک می‌کند. کارشناسان توصیه می‌کنند حتما باید در زمان استفاده از این دستگاه فرم صحیح حرکت را رعایت کنید تا فشار اضافی به استخوان ها وارد نشود و بتوانید همگام با افزایش فشار روی عضلات و تقویت آنها استخوان ها را نیز قوی کنید.
به تنظیم سطح قند خون بدن کمک می‌کند
ورزش با دوچرخه ثابت باعث سوزاندن گلوگز توسط ماهیچه های بدن شده و در نتیجه سطح قند خون کم می‌شود.همین فرایند به تنظیم سطح انسولین در خون نیز کمک می‌کند به این ترتیب ورزش با دوچرخه ثابت سطح قند خون را به صورت طبیعی تنظیم کرده و احتمال ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را نیز کاهش می دهد.
دوچرخه ثابت
در سلامت ریه‌ها نقش دارد
تمرین با دوچرخه ثابت باعث می‌شود جریان خون در سراسر بدن بیشتر شود و ریه‌ها با دریافت اکسیژن بیشتر قدرت بیشتری پیدا کنند. بالا رفتن سرعت پخش اکسیژن در بدن عملکرد ریه را بهبود می‌بخشد. این تمرین حجم تنفس را افزایش داده و به تدریج می‌توانید شدت و تعداد نفسها را در زمان ورزش کنترل کنید. همچنین وقتی عضلات شما قوی شوند، در زمان تمرین اکسیژن کمتری دریافت می کنند و دی اکسید کربن کمتری نیز تولید می شود.
از زوال عقل جلوگیری می‌کند
تمرین با دوچرخه ثابت اگر به صورت منظم و مداوم انجام شود مثل خیلی از ورزشهای دیگر بعضی از نواحی مغز را تحریک کرده و در نتیجه از بروز بیماری های زوال عقل نظیر آلزایمر و پارکینسون جلوگیری می کند.
استرس و اضطراب را کم می‌کند
هر فعالیت شدید ورزشی باعث ترشح هورمون اندورفین و سروتونین می شود و در نتیجه استرس و اضطراب را کم می کند. همچنین ورزش دوچرخه ثابت از ابتلا به بیماری افسردگی نیز جلوگیری می کند.

 

 

 

 

 

 

 

 

روزهایی که ویروس کرونا قدرت نمایی می کند تا جایی که ممکن است باید مراقب نوع تغذیه و رژیم غذایی که انتخاب می کنیم، باشیم. به همین دلیل باید بیشتر از قبل به پخت و البته زمان پخت مواد غذایی دقت کنیم. دکتر سید هدایت حسینی رئیس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور توصیه می کند هر چقدر میزان چربی و پروتئین در یک ماده غذایی بیشتر باشد، با توجه به اثر حفاظتی این مواد از ویروس، دمای بالاتری برای از بین بردن ویروس در زمان سالم‌سازی حرارتی لازم است.
او در این باره توضیح داد:« بر اساس آخرین منابع معتبر علمی، ویروس کرونا در صورت اعمال دما و زمان کافی هنگام پخت مواد غذایی به‌طور کامل از بین می‌رود.ویروس کرونا در دمای ۵۶ درجه سانتیگراد طی مدت ۳۰ دقیقه از بین می‌رود و برای نابودی این ویروس در دمای ۷۰ درجه سانتیگراد حداقل ۵ دقیقه زمان لازم است.»
حسینی در ادامه به ایسنا گفت:« هر چقدر میزان چربی و پروتئین در یک ماده غذایی بیشتر باشد، با توجه به اثر حفاظتی این مواد از ویروس، دمای بالاتری برای از بین بردن ویروس در زمان سالم‌سازی حرارتی لازم است بنابراین توصیه می‌شود در زمان پخت مواد غذایی حتما از دمای بالاتر از ۷۰ درجه سانتیگراد و حداقل ۵ دقیقه زمان برای حرارت استفاده شود.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ویروس کرونا آنقدر ناشناخته است که هر روز نکات جدیدی درباره آن منتشر می شود. متخصصان هر چند وقت یک بار از نشانه های جدید می گویند و از راههای انتقال و اینکه چه افرادی کمتر یا بیشتر در معرض خطر هستند. دکتر حمید عمادی متخصص بیماریهای عفونی هم با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر نکات مهمی مطرح کرده است. این
متخصص بیماری‌های عفونی با بیان اینکه هر فردی که نکات بهداشتی را رعایت نکند ممکن است به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شود، گفت: «کسانی که دارای گروه خونی (O) هستند، کمتر به ویروس کرونا مبتلا می‌شوند.» او همچنین درباره از دست دادن حس بویایی و چشایی توضیح داد:« از دست دادن حس چشایی و بویایی، بدن درد و اسهال از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. البته ممکن است این علائم منشأ دیگری هم داشته باشد.»
دکتر عمادی با بیان اینکه ویروس کرونا بیشتر روی اجسام می‌نشیند، گفت:« این ویروس روی برخی از اجسام سرد تا ۲۰ روز باقی می‌ماند.»
او همچنین درباره زمان پخت مواد غذایی گفت:« گوشت مرغ و دیگر مواد غذایی که در حرارت بالا پخته می‌شود نمی‌تواند همچنان به ویروس کرونا آلوده باشد.»
 
گلها ناقل کرونا هستند؟
این متخصص بیماریهای عفونی با بیان اینکه پشه، مگس و سوسک نمی‌توانند ناقل کرونا باشند، گفت:« بوییدن گل و گیاه می‌تواند در انتقال بیماری پرخطر باشد.»
دکتر عمادی درباره زنده ماندن ویروس روی لباسها توضیح داد:« ویروس کرونا در لباس‌های آلوده به این بیماری در دمای هوای بهاری (حدود ۱۰ تا ۲۰ درجه) می‌تواند تا دو هفته زنده بماند. البته کرونا در هوای گرم زنده نخواهد ماند، هر عاملی که موجب گرم شدن محیط زندگی این ویروس (کرونا) شود می‌تواند در پاکسازی محیط کمک کند. به همین علت گفته می‌شود نان خریداری شده را چنانچه ممکن است در راه منزل به کرونا آلوده شده باشد، دوباره گرم کنید.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا نوشیدنی های گرم می توانند به عنوان یک سپر قوی از بدن در مقابل کرونا محافظت کنند؟ نرگس جوزدانی متخصص تغذیه و رژیم درمانی درباره مصرف نوشیدنی‌های گرم به منظور مقابله با ویروس کرونا گفت:« تاکنون هیچ یافته یا مطالعه علمی به منظور مصرف نوشیدنی‌های گرم برای مقابله با ویروس کرونا یافت نشده است. با ویروس کرونا نمی‌توان مقابله کرد، اما می‌توان سیستم ایمنی بدن را با مصرف مایعات گرم و سرد تقویت کرد.»
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی در ادامه توضیح داد:« یک فرضیه وجود دارد که اگرویروس از طریق دست یا مواد غذایی وارد سیستم گوارش شود و در حلق و نواحی گلو تجمع پیدا کند، می‌توان با نوشیدن مایعات گرم ویروس را به سمت معده هدایت کرد و به این ترتیب اسید معده به علت قوی بودن ویروس کرونا را از بین خواهد برد، اما نمی‌توان آن را استنباط کرد. ویروس کرونا از طریق حلق می‌تواند وارد سیستم تنفسی شود و به همین علت برای افراد مشکل ساز خواهد شد، ولی در صورتی که وارد گوارش شود از طریق اسید معده از بین خواهد رفت. برای افزایش سیستم ایمنی بدن نوشیدن تمامی مایعات تاثیرگذار خواهند بود و از همین طریق اکسیژن به تمام سلول‌های بدن می‌رسد و عملکرد سلول‌ها را بهتر می‌کند.»
 
لطفا آب بنوشید
جوزدانی در ادامه به بهار گفت:« نوشیدن آب و مایعات در از بین بردن سموم و مواد زائد که از طریق راه‌های مختلف مانند مصرف مواد غذایی وارد بدن می‌شوند هم نقش تعیین کننده‌ای دارند و آن‌ها را از بین خواهند برد. یکی از مناسب‌ترین زمان‌ها برای نوشیدن آب، بلند شدن بعد از زمان خواب است. متاسفانه یک عادت بسیار غلط وجود دارد و این است که افراد نباید لیمو و عسل را با آب جوش ترکیب کنند؛ چرا که این کار باعث می‌شود تا ویتامین C لیمو از بین رود و همچنین عسل به یک ماده سمی تبدیل شود، اما اگر آب گرم یا ولرم باشد هیچ مشکلی پیش نمی‌آید.»
این متخصص تغذیه در پایان گفت:« به منظور هیدراته نگه داشتن بدن، نوشیدن قهوه و چای پررنگ باید از لیست مواد غذایی کم شود و در کنار آن‌ها حتما آب فراوان مصرف شود تا سیستم ایمنی بدن قوی بماند و عملکرد خود را از دست ندهد. از آن جایی که طی چند روز اخیر هوا سرد شده است مصرف نوشیدنی‌های گرم مانند چای کمرنگ و آب ولرم بدن را در مقابل انواع ویروس‌ها به خصوص آنفلوآنزا حفظ خواهد کرد و با این روش می‌توان سیستم ایمنی را تقویت کرد.»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


محققان معتقدند فشار خون بالا در بالا خطرناک است و خیلی سریع باید کنترل شود، چون ممکن است با عپارض خطرناکی برای نوزاد همراه شود. یافته های جدید نشان می دهد فشارخون بالا در بارداری باعث بروز مشکلات سلامت روان در کودکان می شود.
مطالعه محققان فنلاندی بر روی ۴۷۴۳ جفت مادر و فرزند نشان داد بین اختلالات فشارخون بالا بارداری و اختلالات روانی دوره کودکی ارتباط وجود دارد.پری‌کلامپسیا، یک مشکل شایع در دوره بارداری است که با فشارخون بالا و وجود پروتئین در ادرار مشخص می‌شود و می‌تواند به سایر اعضای بدن نظیر کبد و کلیه‌ها آسیب برساند.
 

محققان متوجه شدند ریسک اختلالات روانی در بین کودکانی که مادرشان دچار فشارخون بالا دوره بارداری بود ۶۶ درصد بیشتر است. به گزارش مهر همچنین در بین کودکانی که مادرشان مبتلا به پری‌کلامپسیا شدید بود خطر مشکلات روانی دوره کودکی، دو برابر بیشتر بود.

لاهتی پالکیننسرپرست تیم تحقیق از دانشگاه هلسینکی فنلاند، در این باره می‌گوید: «درحالیکه مطالعات قبلی، تأثیرات قابل توجه فشارخون بالا دوره بارداری را بر اختلال بیش فعالی، اوتیسم و شیزوفرنی در نوزاد نشان داده اند، اما یافته‌های جدید ما حاکی از تأثیرات پری‌کلامپسیا مادر بر بروز هرگونه اختلال روانی در دوره کودکی است.»
محققان تاکید می کنند تلفیق اختلالات فشارخون بالا مادر در بارداری با چاقی و اضافه وزن و دیابت در بارداری منجر به بروز اختلالات روانی دوره کودکی از ۶.۶ درصد تا ۲۲.۲ درصد می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«رفتار خشن والدین با کودکان دروغگو  فقط حرکات زشت آنها را تشدید می‌کند؛ در ابتدا باید کودکان درغگو را از کودکان خیال‌پرداز جدا کنیم.»
محمدرضا خدایی روانپزشک با بیان این مطلب درباره نحوه رشد فرهنگی، اجتماعی کودکان دروغگو، گفت:« اکثر خانواده‌ها از روی ناآگاهی فکر می‌کنند که کودکان از نظر عقلی، منطقی و احساسی انسان‌هایی بالغ و فقط از نظر ظاهری، شکل و اندام متفاوت هستند. اما تفاوت‌هایی از نظر رشد فرهنگی و اجتماعی میان کودکان و بزرگسالان وجود دارد که باید به آنها توجه شود.» بیشتر بخوانید۴ روشی که کودکان را راستگو می کند
این روانپزشک با اشاره به نحوه برخورد با کودکان زیر ۶ سال، به باشگاه خبرنگاران گفت:« تفکر کودکان زیر ۶ سال بیشتر شهودی است، درواقع تفکر شهودی به معنای تفسیر اشیایی است که کودک می‌بیند و برهمین اساس گاهی اوقات نمی‌تواند مرز میان واقعیت و خیال را تشخیص دهد. کودکان در سنین قبل از دبستان یعنی ۲ تا ۶ سالگی تفکرات خیال پردازانه زیادی دارند و در این مرحله خیال را با واقعیت اشتباه می‌گیرد. به همین دلیل روی بعضی حرکات کودکان به هیچ وجه نمی توان نام «دروغگویی» گذاشت؛ چراکه آنها تفکرات خیال پردازانه خود را بیان می‌کنند و والدین می‌گویند فرزند ما دروغگوست. برای مثال اگر کودکی بگوید: مربی مهدکودک چنین حرفی را به من زد در حالی که مربی هیچ حرفی با کودک نزده است این حرف نمی تواند دروغ باشد و تنها تفکر خیال پردازانه یا ساده کودک است. تفکرات خیال پردازانه کودکان همانند فردی است که به بیان اتفاقات گذشته در هنگام خواب خود می پردازد و همه ما می دانیم که چنین حرف هایی دروغ نیست و تنها به خیالات اتفاق افتاده تعلق دارد. والدین نباید هر سخن گفته شده از دهان کودک را دروغ بپندارند چراکه آنها باید با تفکر و صبر زیاد این رفتار کودک را زیر نظر قرار دهند و در صورت تکرار مداوم رفتار ناشایست کودک حتماً او را به مراکز درمانی یا نزد روانپزشکان و روانشناسان ببرند.»بیشتر بخوانید با کودک دروغگو چگونه برخورد کنیم؟
 
چرا بعضی از کودکان دروغ می گویند؟
این روانپزشک درباره روی آوردن برخی کودکان به گفتن حرف‌های دروغ، گفت:« بعضی از رفتارهای اجتماعی ممکن است روی کودک تاثیر بگذارد و او را دروغگو بار بیاورد که در این صورت والدین باید به فکر چاره برای اصلاح رفتار فرزند خود باشند.از آنجایی که بعضی از کودکان علاقه زیادی به جلب توجه و دوست دارند هرچه بیشتر در معرض دید عموم قرار بگیرند پس برای به دست آوردن اندکی توجه، شروع به سخنان دروغ گفتن به افرادی که دوست دارند می کنند.»
خدایی درباره عوامل تاثیرگذار دیگر در افزایش دروغگویی کودکان گفت: «در صورتی که والدین خانواده‌ای براساس دلایل منطقی به افراد دیگر دروغ بگویند در این صورت کودک با تقلیدپذیری از رفتار والدین خود، به گفتن دروغ می‌پردازد و پیش خود می‌گوید: «خب وقتی پدرم یا مادرم دروغ می‌گویند، چه ایرادی دارد من هم بگویم؟»؛ بنابراین والدین باید با دقت بیشتری کارهای خود را در مقابل دید کودکان انجام دهند.» بیشتر بخوانید راهکارهای مقابله با دروغگویی کودک
 
روش‌هایی موثر در کاهش دروغگویی کودکان
این روانپزشک درادامه درباره راهکار های موثر والدین برای کاهش دروغگویی کودکان گفت: «والدین و مربیان جامعه باید از نظر رفتاری و عملی معلمان خوبی برای کودکان خود باشند یعنی با بها دادن به صداقت انتظار حرف های راست از فرزندان خود داشته باشند. رفتار خشن و نامناسب والدین با کودکان دروغگو تنها حرکات زشت آنها را تشدید می کند. برای جلوگیری از افزایش کودکان دروغگو بهتر است والدین با فرصت دادن و بروز رفتار مناسب محیط گرمی را به منظور گفتن حرف های راست والدین ایجاد کنند. نحوه برخورد و تنبیه والدین با کودکان دروغگو باید بر اساس میزان دروغ های آنان باشد و به نوعی نقش بازدارنده از افزایش دروغ را داشته باشند.»

 

 

 

 

 

 

 

 

واژینیت کاندیدایی یکی از شایع‌ترین عفونت‌های دسـتگاه تناسلی در زنان سنین باروری است. به‌طوری‌که ۷۵ درصـد زنان در طول زندگی خود حداقل یک‌بار و ۴۵ درصـد زنـان دو یا بیش از دو بار دچـار ایـن عفونت می‌شوند.
در ایران، نیز مطالعات مختلف، شیوع بیماری فوق را بـین ۵ تا ۷۵ درصد گزارش کرده‌اند. عامل ایجاد این بیماری، قارچی به نام کاندیدا آلبیکنس است که معمولاً به‌طور طبیعــی در واژن وجود دارد و مســئول ۸۵ تا ۹۰ درصــد عفونت‌های قارچی مربوطه اسـت. محققان معتقدند عوامل اقتصادی، اجتماعی، سن، بـارداری، روابـط جنسـی، روش پیشگیری از بـارداری، نقـص سیسـتم ایمنـی، مصـرف آنتی‌بیوتیک‌ها و داروهای سرکوب‌کننده سیسـتم ایمنـی و بیماری‌های زمینه‌ای بر بروز واژینیت کاندیدایی مؤثر هستند. بیشتر بخوانید بوی بد واژن نشانه عفونت است؟
خـارش، مهمترین نشانه واژینیـت کاندیـدایی اسـت. ولی این بیماری با نشانه‌های دیگری مثل سـوزش اندام تناسلی و واژن به‌خصوص هنگـام تماس با ادرار و همچنین تورم و بروز ترشحات آبکی تا غلیظ واژینال، زنان مبتلا را آزار می‌دهد و لازم است برای رفع آن چاره‌ای اندیشید. بدین منظور علاوه بر مصرف داروهای شیمیایی، می‌توان از روش‌هایی دیگر نیز استفاده کرد به گزارش ایسنا محققانی از دانشگاه علوم پزشکی سبزوار و دانشگاه علوم پزشکی مشهد تحقیقی را به انجام رسانده‌اند که در آن، تأثیر ترکیب عسل و ماست برای درمان این بیماری بررسی شده است. در این مطالعه، محققان با بررسی جامع پایگاه‌های علمی بین‌المللی با استفاده از کلیدواژه‌های مرتبط با بیماری فوق، کلیه اطلاعات مورد نیاز را استخراج کرده و مورد تجزیه تحلیل قرار دادند. نتایج این پژوهش نشان می‌دهد که تأثیر عسل و ماست بر بهبود بیماری واژینیت کاندیدایی مؤثر است و این ترکیب، می‌تواند به‌عنوان یک درمان جایگزین برای داروهای ضد قارچ شیمیایی و یا همراه با آن‌ها، در درمان بیماری آزاردهنده فوق مورد استفاده قرار گیرد.
 
 در بارداری هم می توان از این ترکیب استفاده کرد؟
حمیده یزدی مقدم، پژوهشگر مرکز تحقیقات سلامت سالمندان دانشکده پیراپزشکی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار درباره این مطالعه گفت: «مخلوط عسل و ماست و هم‌چنین عسل به‌تنهایی، در کـاهش و بهبود واژینیت کاندیدایی مؤثر بوده و موفقیـت ایـن روش درمانی طبیعی، در مطالعات مختلفی گزارش شده است».
طبق یافته‌های این تحقیق، استفاده از مخلوط عسل و ماست حتی در دوران بـارداری نیـز در درمان واژینیت کاندیدایی نتایج چشمگیری داشته و ازنظر علمی تائید شده است. بیشتر بخوانید عفونت قارچی زنانَ علل بروز یک بیماری شایع
یزدی مقدم همچنین توضیح داد: « با توجه به این‌که داروهـای شـیمیایی به‌خصوص در دوران بارداری دارای عـوارض جـانبی بـوده و حتـی در بسـیاری از بیمــاران بــه دلایــل مختلــف، مقاومــت در برابــر داروهــای ضدقارچی وجود دارد و همچنین از آنجائی کـه عسـل به‌تنهایی یـا همراه با ماست، یک ماده در دسـترس بـوده و ازنظر هزینـه نیز مقرون‌به‌صرفه است، چنین ترکیبی می‌تواند به‌عنوان جانشــینی مناســب بــرای داروهای ضد قارچ شیمیایی یا همراه با داروهای ضد قارچی برای رفع بیماری مورد اشاره استفاده شود.» این یافته‌ها در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی کردستان منتشر شده‌اند.

 

 

 

 

 

 

 

 

برای دوری از ویروس کرونا به غیر از شستن دست و ضدعفونی کردن آنها و توجه به آلوده نشدن لباسها ، حواسمان باید به بهداشت موها هم باشد.آیا تماس دست آلوده با موها باعث انتقال ویروس کرونا می شود؟ چگونه می توان موها را از ویروس کرونا پاک کرد؟
بهداشت موها در دوره همه‌گیری بیماری کرونا
نكته قابل توجه این است كه موها متخلخل‌اند و ثابت شده است كروناویروس با ماندن روی سطوح متخلخل مشكل دارد.همچنین موهای ما با روغن‌های طبیعی پوشیده شده‌اند كه دارای برخی خواص ضدمیكروبی هستند و توانایی ارگانیسم‌ها برای اتصال به مو را محدود می‌كنند. اما نمی‌توانیم به این روغن‌های طبیعی به تنهایی اعتماد كنیم و باید این واقعیت را در نظر داشته باشیم كه افراد مختلف دارای موهای مختلف با خواص مختلف هستند. بنابراین، بهترین راه برای ایمن ماندن، فقط شستن موهاست. در مواقع عادی، شستن موها به طور روزانه توصیه نمی‌شود. اما كارشناسان می‌گویند در دوره همه‌گیری بیماری بهتر است موها یك بار در روز شسته شوند. حتما به طور مرتب برس و شانه موی خود را ضدعفونی و برای جلوگیری از انتقال میكروب، از به اشتراك گذاشتن محصولات شوینده مو با دیگران خودداری كنید. بهتر است بدون توصیه پزشك از شامپوهای ضدباكتری و ضدقارچ استفاده نكنید.
آیا شامپو در از بین بردن ویروس مؤثر است؟
كارایی اصلی شامپو كشتن باكتری‌ها نیست، اما شامپوها نقش موثری در خلاصی ما از شر باكتری‌ها دارند. كارآیی اصلی شامپو تمیزكردن پوست سر و مو از چربی‌های اضافی، خاك و دیگر آلاینده‌هاست.به گزارش جام جم در طی فرآیند شست‌وشو با شامپو، بسیاری از میكروارگانیسم‌هایی كه در موهای ما پنهان شده‌اند از بین می‌روند. همچنین شامپوها حاوی مواد شوینده هستند و می‌توانند چربی‌های اضافی را از موها داک کنند. تركیبات شوینده موجود در شامپوها نسبت به نمونه‌های موجود در صابون ضعیف‌تر هستند تا موها صدمه نبینند و از خشك شدن آنها نیز جلوگیری شود. اما این تركیبات شوینده برای از بین بردن غشای برخی باكتری‌ها و ویروس‌ها به اندازه كافی قدرتمند هستند و بنابراین آنها را از بین می‌برند. حتی اگر شامپوها قاتل قدرتمندی برای پاتوژن‌ها نباشند، می‌توانند آنها را شست‌وشو داده و روانه فاضلاب كنند.

صفحه1 از163

فروشگاه پوشاک کودک ایرانی در سال 1395 فعالیت خود را در عرصه فضای مجازی آغاز نمود. پس از گذشت یک سال از فعالیت خود با جذب بیش از 70 هزار عضو اینستاگرام ثابت گردید که بهترین ها را جمع آوری نموده است. فروشگاه (پوشاک کودک ایرانی) با عرضه مستقیم برترین برندهای ایرانی در زمینه پوشاک نوزاد ، کودک ، نوجوان این امکان را فراهم آورده است ، ایرانیان می توانند با افتخار از جنس ایرانی با کیفیت استفاده کنند. برندهایی همچون نیلی ، آدمک ، بی بیبی ، رابو ، ادامه ...

شماره تماس :02122471659 -09127786408

شماره جهت سفارش آنلاین در سروش،ایتا و تلگرام :

                          09034617988

کودک ایرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

              

تمامی حقوق سایت متعلق به فروشگاه کودک ایرانی می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.