سفارش آنلاین در سروش ، ایتا ، تلگرام و اینستاگرام

  تلفن های تماس : 09127786408 - 02122471659 

سبد خرید [خالی]
مطالب مفید

مطالب مفید (2566)

 

 

 

 

 

 

 

 

 بدون شک در دوران بارداری می‌خواهید مطمئن شوید که تمام تلاش خودتان را انجام می‌دهید تا بچه سالمی به دنیا بیاورید. اما آیا میدانید هنگام بارداری رژیم غذایی، عواطف و نحوه تعامل با جنین همگی در رشد مغز جنین در حال رشد نقش مهمی ایفا می‌کنند؟
باهوش شدن جنین درون شکم ممکن است؟

متخصصان باروری می‌گویند ژن‌های ارثی نقش مهمی در تعیین هوش و شخصیت دارند اما انتخاب صحیح سبک زندگی میتوان اطمینان حاصل کرد که این ژن‌ها در رحم برنامه ریزی شده است. در واقع محققان اکنون تخمین می‌زنند تنها 50 درصد ضریب هوشی به ژنها وابسته است. بقیه تحت تاثیر محیط است.
با داستان شروع کنید

پایه‌های زبان در رحم و تا سه ماهه سوم شکل می‌گیرد. جنین می‌تواند صداهایی را که مرتب می‌شنود به خاطر بسپارد. محققان آمریکایی از مادران خواسته‌اند بارها و بارها برای کودک کتاب بخوانند. بعد از تولد نیز می‌توان کتاب‌های صوتی با سرعتی خاص را ضبط کرده و برای کودک پخش کرد.
کتاب خواندن مادر باردار برای جنین درون شکم و تقویت هوش جنین
کمی آفتاب بگیرید

حتما می‌دانید که ویتامین آفتاب، ویتامین D است و بسیار اهمیت دارد. شما فقط باید به مدت 20 دقیقه در روز آفتاب بگیرید. اغلب مادران باردار تا 70 درصد کمبود ویتامین D دارند. این به دلیل ترکیبی از کمبود نور خورشید و عدم دریافت ویتامین D کافی در رژیم غذایی آنهاست. این ماده مغذی برای کمک به جنین شما در ایجاد استخوان و قلب قوی است و محققان همچنین تحقیقاتی در مورد ارتباط ویتامین D در زنان باردار و ابتلا به اوتیسم انجام داده‌اند و این احتمال را ممکن می‌دانند.
بیشتر بخوانید: علائم کمبود ویتامین دی در بارداری
با شکمتان صحبت کنید

جنین از هفته 16 بارداری می‌تواند بشنود و تا هفته 27 تمام اتصالات از گوش به مغز برقرار است. در واقع مطالعات نشان می‌دهد که جنین به لهجه‌ها یا زبانی که در رحم می‌شنود پاسخ می‌دهد. آنهایی که در خانواده‌های دوزبانه متولد می‌شوند از بدو تولد به هر دو زبان پاسخ میدهند. بنابراین از حرف زدن با کودکتان دریغ نکنید.
رژیم غذایی متنوع داشته باشید

اگر می‌خواهید فرزندتان طعم هوش واقعی را بچشد بهتر است موقع غذا خوردن دقت بیشتری کند. جوانه‌های چشایی جنین از هفته 12 بارداری رشد می‌کند. تا هفته 25 بارداری روزانه حدود دو لیتر مایع آمنیوتیک جذب می‌کند و غذاهایی که می‌خورید میتواند به آن طعم دهد. در یک مطالعه نوزادان مادرانی که حین بارداری آب هویج می‌نوشیدند، هویج را ترجیح می‌دادند.
آب هویج در دوران بارداری
شکمتان را ماساژ دهید

از حدود هفته 20 بارداری جنین وقتی شما شکمتان را لمس می‌کنید، آن را احساس می‌کند و این می‌تواند پیام‌های آرامیش بخش به سیستم عصبی او ارسال کند. تحقیقات نشان می‌دهد که یک نوزاد متولد نشده حتی می‌تواند بین ارتباط مادر و پدرش تمایز قایل شود. می‌توانید این ماساژ را با روغن بادام انجام دهید.
فعال بمانید

اندورفینی که در اثر ورزش دریافت می‌کنید بسیار مفید است. هورمون‌های آزاد شده در حین ورزش از جفت عبور می‌کند و کودک شما را تا مدت 8 ساعت در مواد شیمیایی مناسب قرار می‎دهد. علاوه بر این با افزایش جریان خون در بدن از جمله در رحم رشد جنین تقویت می‌شود. آخرین تحقیقات نشان می‌دهد ورزش در دوران بارداری می‌تواند نورون‌ها در هیپوکامپ مغز جنین که مسئول قسمت یادگیری و حافظه کودک است، تا 40 درصد افزایش دهد.
موسیقی گوش دهید

شاید مهمترین کاری که باید انجام دهید این باشد که ذائقه موسیقایی کودک را از همان زمان جنین شکل دهید. نوزادان متولد نشده موسیقی را دوست دارند و این کمک میکند که سروتونین ترشح شده و او به آرامش و رضایت خاطر برسد. بعد از تولد کودک شما هر بار که می‌شنود تمام احساسات خوب مرتبط با موسیقی را به خاطر می‌آورد و آرام خواهد بود.
بیشتر بخوانید: موسیقی آرامش بخش در دوران بارداری
مادر باردار در حال گوش دادن به موسیقی
برای جنین درون شکمتان آواز بخوانید

می‌توانید این کار را تبدیل به عادت کنید. نوزاد متولد نشده می‌تواند صدای بالا و پایین را در گفتار تشخیص دهد. می‌توانید با آواز خواندن و آهنگ‌های ریتمیک به کودک کمک کنید. قافیه‌های کودکانه برای این کار ایده‌ال هستند. پس از تولد کودک همان قافیه‌ها را بخوانید تا او ساکت و آرام شود.
از مواد سمی دوری کنید

سموم برای هرکسی مناسب نیستند و کمتر برای یک کودک شکننده در حال رشد. در حالی که جفت شما یک فیلتر سموم محسوب می‌شود انجام کارهای زیادی را برعهده دارد. خوشبختانه اجتناب از سموم برای رشد مغز کودک بسیار ساده است. به عنوان مثال:

    از تمیز کردن لوازم خانه با مواد شوینده خودداری کنید.
    اطمینان حاصل کنید خانه شما بدون سرب است
    از قرار گرفتن در معرض آلاینده‌های هوا خودداری کنید.
    در محیط خانه گلدان داشته باشید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آیا می توان در روزهای عادت ماهیانه باردار شد؟ این سوال بیشتر زنان است. اینکه احتمال باردار شدن در روزهای قاعدگی چقدر است؟
رابطه جنسی در دوران قاعدگی
برقراری رابطه جنسی در دوران قاعدگی به دلیل باز بودن دهانه رحم و احتمال افزایش شانس ابتلا به عفونت به هیچ عنوان به زوجین توصیه نمی‌شود. قاعدگی پایان چرخه تولید مثل است که در آن سطح پروژسترون کاهش پیدا کرده و پوشش رحم از بین می رود و خون ریزی در این دوره اتفاق میفتد، بنابراین ترکیب تخمک و اسپرمی در این زمان بوجود نمی‌آید و لانه گزینی اتفاق نمیفتد. به گفته پزشکان متخصص اگر در این دوران رابطه ای شکل بگیرد شانس بارداری خیلی پایین است، اما احتمالش وجود دارد. بارداری به تخمک گذاری و وجود اسپرم در رحم در زمان تخمک گذاری وابسته است. روز تخمک گذاری در زنان متفاوت است، حتی در یک دوره از یک فرد، ممکن است با دوره دیگر متفاوت باشد. با اینکه بیشتر پزشکان احتمال بارداری در دوران پریود را خیلی پایین می دانند اما ممکن است به دو دلیل بارداری اتفاق بیفتد:

نتیجه مثبت تست بارداری

    تخمک گذاری در این سیکل زود انجام شود

زنانی که دوره عادت ماهیانه کوتاه تری دارند ، بیشتر احتمال دارد در دوران پریود باردار شوند. اگر دوره عادت ماهیانه کوتاه تر باشد، یعنی دوره بین ۲۱ تا ۲۴ روز باشد، تخمک گذاری زودتر اتفاق می‌افتد. اسپرم ها می‌توانند ۲ تا ۳ روز در واژن زنده بمانند. اگر رابطه زناشویی در پایان دوره قاعدگی باشد، احتمال بارداری در ۴ تا ۵ بعد از آن وجود دارد. البته اگر تخمک گذاری زود اتفاق افتاده باشد.

    خونریزی که پریود نیست

گاهی زنان خونریزی کمی در زمان تخمک گذاری مشاهده می کنند. این زمان درست وقتی است که فرد برای باردار شدن کاملاٌ آماده است و به اصطلاح کشش رحمی او بالاست. در زمان تخمک گذاری یک تخمک از لوله تخمدان رها شده و به سمت پایین و لوله فالوپ حرکت می کند. گاهی این خونریزی با عادت ماهیانه اشتباه گرفته می شود.
بیشتر بخوانید: بعد از پریود چه زمانی برای بارداری مناسب است؟
رسیدن اسپرم به تخمک
احتمال بارداری بعد از پریود چقدر است؟
احتمال بارداری بعد از پریود به دوره قاعدگی هر زن و تعداد روزهایی که دوره پریود طول می‌کشد، بستگی دارد. اولین روز قاعدگی یعنی زمانی که خونریزی آغاز می‌شود، اولین روز پریود است. اگر سیکل پریود 28 روزه باشد، تخمک گذاری بین روز ۱۲ تا ۱۵این دوره رخ می‌دهد. در این زمان تخمدان، تخمکی را در رحم آزاد می کند تا قابلیت باروری افزایش یابد. اگر پریود 7 روزه باشد و قاعدگی کوتاه‌تری داشته باشید برای مثال ۲۲ روز، احتمال اینکه در همان روزهای بعد از پریود تخمک گذاری انجام شود، وجود دارد. بیشترین زمانی که اسپرم می‌تواند در سرویکس زنده بماند، 5 تا 7 روز است. در این شرایط اگر خونریزی در روز ششم تمام شود و روز هفتم رابطه بدون جلوگیری داشته باشید، تخمک گذاری ممکن است در روز یازدهم رخ دهد. اسپرم ممکن است در لوله های فالوپین باقی مانده باشد و باعث باروری تخمک ها شود. به همین دلیل احتمال بارداری بعد از پریود وجود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

گریپ فروت یکی از میوه های خانواده پرطرفدار مرکبات است که همیشه مصرف آن توصیه می شود، اما خوردن گریپ فروت در دوران بارداری هم بی خطر است و توصیه می شود؟ مصرف گریپ فروت برای سلامت مادر و جنین مضر نیست؟
آیا مصرف گریپ فروت در دوران بارداری مجاز است؟
جواب اکثر متخصصان به این سوال مثبت است. گریپ فروت منبع سرشاری از ویتامین های ب، ویتامین ث، کلسیم، پتاسیم، منیزیم، پکتین، آنتی اکسیدان و... است . مهمترین فواید گریپ فروت برای زنان باردار به شرح زیر است:

    جلوگیری از اضافه وزن

گریپ فروت فیبر زیادی دارد.فیبر موجود در گریپ فروت به عنوان یک تقویت کننده سوخت و ساز بدن زنان باردار را بالا می برد و ازاضافه وزن جلوگیری می کند. ثابت شده است كه مصرف نیمی از میوه گریپ فروت قبل از وعده غذايی، در کاهش وزن بدن زنان باردار بسیار موثر است.

گریپ فروت و آب گریپ فروت
 

    جلوگیری از افزایش کلسترول

گریپ فروت سرشار از فیبر و پکتین است که نقش مهمی در کاهش کلسترول و سلامت زنان باردار دارند. مصرف مرتب گریپ فروت به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند سطح کلسترول را تا ۱۵ درصد و سطح تری گلیسرید خون را تا ۱۷درصد کاهش دهد.

    کمک به سلامت قلب

 پتاسیم موجود درگریپ فروت به سلامت قلب زنان باردار و جنين کمک می‌کند. گریپ فروت با کاهش کلسترول و گلیسرید خون، آرام سازی رگ‌های خونی و کاهش فشار خون از بیماری های قلبی عروقی، حمله قلبی و سکته پیشگیری می‌کند.

    جلوگیری از سنگ کلیه

گریپ فروت سرشار از سیترات است.مصرف میوه گریپ فروت در دوران بارداری روند تشکیل سنگ های کلسیمی را در بدن اين افراد کاهش می‌دهد. مصرف این میوه حالت اسیدیته ادرار زنان باردار را افزایش داده و مانع شکل‌گیری کلسیم اگزالات های کوچک‌تر در بدن می‌شود.

    درمان فشار خون بارداری

گریپ فروت به کاهش فشار خون و درمان بیماری پره اکلامپسی به زنان باردار کمک می‌کند. بعد از هفته بیستم بارداری فشار خون بالا و پروتئین زیاد در ادرار زنان باردار باعث بروز بیماری پره اکلامپسی می شود. پره اکلامپسی و فشار خون بالا هم باعث جدایی زودرس جفت از رحم مادر باردار قبل از تولد نوزاد و زایمان زودرس مي شود. مصرف گریپ فروت می تواند به طور شگفت انگیزی بیماری پره اکلامپسی را کنترل کند و تا حدودی جلوی زایمان پیش از موعد را بگیرد.
بیشتر بخوانید: پره اکلامپسی یا مسمومیت حاملگی چیست؟

مصرف گریپ فروت در خانم ها

    کمک به بهبود خواب

مصرف گریپ فروت در دوران بارداری به بهبود خواب زنان کمک می کند.بعضی از زنان باردار در سه ماهه سوم با مشکلات بی خوابی مواجه می شوند. گریپ فروت حاوی تریپتوفان است که به بهبود کیفیت خواب و ایجاد آرامش در بدن کمک می‌کند.

    درمان سوزش سر دل و ویار صبحگاهی

یکی از خاصیتهای مهم گریپ فروت خنثی کردن اسید معده است. مشکل سوزش سر دل در بیشتر زنان باردار دیده می‌شود. معمولا بر اثر رفلکس عضلات بدن، محتویات معده زنان باردار به پشت مری رسیده و باعث احساس سوزش در این ناحیه می شود. بزرگ شدن اندازه رحم و محدود بودن فضای آن در داخل شکم به بسیاری دیگر از اندام‌های داخلی بدن زنان باردار فشار آورده و می‌تواند یکی از عوامل مهم در بروز سوزش سردل در زنان باردار شود. گریپ فروت توانایی می‌تواند اسید معده را خنثی کند و عوارض ناشی از آن را به شدت کاهش بدهد. خوردن گریپ فروت در اول صبح می‌تواند به درمان تهوع و استفراغ در ماههای اول بارداری کمک کند.

     درمان یبوست

گریپ فروت سرشار از فیبر است و به دلیل داشتن فیبر بالا یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست در زنان باردار است. قرار دادن گریپ فروت در رژیم غذایی زنان باردار راه حل مناسبی برای حل مشکلات روده و دستگاه گوارش است. همچنین مصرف مداوم این میوه به هیدراته نگه داشتن بدن در دوران بارداری کمک زیادی می کند. این میوه نسبت به سایر میوه‌ها دارای آب بیشتری است و مصرف آن یک روش عالی برای درمان مشکل یبوست و کم آبی بدن در دوران بارداری زنان است.

    کمک به درمان دیابت بارداری

دیابت بارداری باعث تولد نوزادان با وزن اضافی مي شود. قرار دادن این میوه در رژيم غذايي زنان باردار ولع مصرف شیرینی و نشاسته را در دوران بارداری کاهش داده و به سیستم سوخت و ساز بدن اين مادران کمک می کند.

    کمک به کاهش ورم اندامها در دوران بارداری

ویتامین ث و بیوفلاونوئید موجود در گریپ فروت می تواند از جمع شدن آب در زیر پوست بدن زنان باردار جلوگیری کند.

    جلوگیری از نقصهای مادرزادی جنین

گریپ فروت دارای مقدار قابل توجهی اسید فولیک است و می تواند از بروز نقص در لوله های عصبی نوزادان جلوگیری کند.

میوه گریپ فروت در دوران بارداری
 

    کمک به درمان کم خونی

محققان معتقدند رژیمهای سرشار از ویتامین B می تواند ریسک کم خونی را کاهش دهد. گریپ فروت می تواند در درمان کم خونی که یکی از مشکلات متداول در بارداری است نقش مهمی داشته باشد.

    کمک به استخوان سازی جنین

کمبود کلسیم می تواند باعث بعضی ازنقصهای مادرزادی جنین شود. یک گریپ فروت دو درصد از کلسیم روزانه را تامین می کند.

    جلوگیری از بیماری های عفونی در دوران بارداری

زنان در دوران بارداری بیشتر از همیشه در معرض ابتلا به عفونت هستند. اما فلاونوئید موجود در گریپ فروت از بروز عفونت و بیماری های عفونی پیشگیری می کند.
عوارض جانبی مصرف گریپ فروت در دوران بارداری

    حواستان باشد گریپ فروت ی تواند اثر برخی از داروهای شیمیایی را تغییر بدهد پس قبل از مصرف گریپ فروت حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید.
    بعد از مشورت با پزشک باید در مصرف گریپ فروت اگر گریپ فروت اعتدال را رعایت کنید. گریپ فروت حاوی فروکتوز است، اگر در دوران بارداری بیش از حد مصرف شود، می تواند برای سلامتی مادر و جنین مضر باشد.
    اگر در دوران بارداری بیماری کلیوی و ناراحتی معده و مری دارید بهتر است دور گریپ فروت را خط قرمز بکشید.
     گریپ فروت نباید با معده خالی مصرف شود.در این صورت در طولانی مدت می تواند باعث ناراحتی معده شود.
    - مصرف بیش از حد گریپ فروت احتمال بروز بیماری های هورمونی را افزایش می دهد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آمارهای جدید نشان می‌دهد که در مقایسه با مادرانی که بین ۲۰ تا ۲۹ سالگی باردار می‌شوند، آمار بارداری بالای ۳۰ سال روز به روز بیشتر می‌شود.
در واقع این روزها خیلی از خانم‌ها احساس می‌کنند که دهه ۳۰ سالگی می‌تواند دوره خوبی برای مادر شدن باشد چراکه در این سن و سال، معمولا وضعیت شغل و دوام زندگی مشترک‌شان مشخص شده و با ثبات فکری بیشتری اقدام به بزرگ‌تر کردن خانواده دو نفره‌شان می‌کنند.
اما نقطه تاریک ماجرا این است که توانایی شما برای بارداری بالای ۳۰ سال تفاوتی عظیمی با توانایی بارداری‌تان قبل از ۳۰ سالگی خواهد کرد.
با گذشت این دهه (بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی) قدرت باروری در بسیاری از خانم‌ها تا حد بسیار زیادی کاهش می‌یابد و به همین خاطر است که بسیاری از متخصصان زنان و زایمان هشدار می‌دهند که بارداری بالای ۳۰ سال خیلی دیر است، به خصوص اگر شما بخواهید بیش از یک فرزند داشته باشید.
بارداری در هر سن و سالی محاسن و معایب خاص خود را دارد. در ادامه با انواع مزایا و معایب بارداری بالای ۳۰ سال آشنا خواهید شد.
 
 
بارداری
مزایای بارداری بالای ۳۰ سال
به گفته روانشناسان، خوشبختانه مادران در دهه ۳۰ سالگی هنوز استقامت و انعطا‌ف‌پذیری خوبی دارند؛ کیفیت‌هایی که برای بزرگ کردن یک بچه کوچک مفید است. البته هر فردی متفاوت است اما مادران در این سن و سال معمولا خودشناسی بهتری نسبت به مادران ۲۰ ساله دارند و به اندازه مادران ۴۰ ساله هم بر رفتارها و روش‌های خاص خودشان پافشاری ندارند.
از بسیاری جهات بارداری بالای ۳۰ سال و بچه‌دار شدن در این سن از لحاظ مالی و عملی مناسب است. احتمالا در این سن و سال درآمد شما و وسواس‌تان برای خرج کردن پول بیشتر از ۲۰ سالگی‌تان است که تازه وارد بازار کار شده بودید. همچنین که نسبت به یک خانم ۴۰ سال به بالا- که از لحاظ شخصیتی و حرفه‌ای برایش سخت است شغل عالی رتبه‌اش را به خاطر بچه خدشه‌دار کند- هم انعطاف‌پذیری بیشتری دارید.
بیشتر بخوانید: بارداری بالای 40 سال امکان پذیر است؟
معایب بارداری بالای ۳۰ سال
وقتی بحث به بارداری بالای ۳۰ سال به خصوص بعد از ۳۵ سالگی می‌رسد، همه مطالعات محققان نشان می‌دهند که بارداری در این سن می‌تواند سخت باشد.
قدرت باروری شما در اوایل ۳۰ سالگی فقط مقدار کمی نسبت به دهه ۲۰ سالگی‌تان فرق کرده و احتمال سقط جنین یا تولد نوزادی با سندرم داون فقط اندکی بالاتر از ۲۰ سالگی شماست اما قدرت باروری بعد از ۳۵ سالگی، با شتاب بیشتری کاهش می‌یابد.
ضمن اینکه افزایش احتمال بروز بقیه مشکلات و اختلالات ژنتیکی هم در بارداری‌های بالای ۳۰ سال و ۳۵ سال، یکی دیگر از نگرانی‌های متخصصان است و به همین خاطر در بارداری‌های بالای ۳۰ سال با سابقه اختلالات ژنتیکی و در تمام بارداری‌های بالای ۳۵ سال (با سابقه یا بدون سابقه اختلالات ژنتیکی) متخصصان انجام آزمایش‌های خون برای بررسی DNA آزاد جنینی در پلاسمای خون مادر، آزمایش آمنیوسنتز، نمونه‌گیری از پرزهای جفتی (نمونه‌گیری از پرزهای کوریونی) یا سایر غربالگری‌های دقیق بارداری را تجویز می‌کنند.
دکتر در حال صحبت با بیمار
خطرات بارداری بالای ۳۰ سال
بارداری بالای ۳۰ سال می‌تواند احتمال بروز اختلالات و پیچیدگی‌های بارداری را افزایش دهد:

    تولد نوزاد نارس
    زایمان زودرس
    پره اکلامپسی
    دیابت بارداری
    تولد نوزاد کم‌وزن
    سزارین اورژانسی

همزمان با افزایش سن خانم‌ها، احتمال سقط جنین به تدریج اما به صورت ثابت افزایش می‌یابد. همچنین که احتمال بارداری خارج رحمی در زنان ۳۵ سال به بالا بیش از زنان جوانتر است.
نرخ سزارین در زنان بالای ۳۵ سال هم بیشتر است: زنان بالای ۳۵ سال با احتمال ۴۳ درصد سزارین روبرو هستند و این مقدار در زنان ۲۰ ساله (۲۰ تا ۲۹ ساله) به سختی به ۳۰ درصد می‌رسد.
به گفته محققان، این افزایش احتمال سزارین به خاطر افزایش مشکلات بارداری مثل دیسترس جنین یا طولانی شدن مرحله دوم زایمان است که در مادران مسن‌تر بیشتر رخ می‌دهد.
قدرت باروری بعد از ۳۰ سالگی
البته قدرت باروری هم در هر خانمی متفاوت است اما محققان می‌گویند در ۳۵ سالگی، اگر خانمی بخواهد بچه‌دار شود، باید این مسئله را به شکل جدی‌تری دنبال کند؛ به خصوص اگر بخواهد بیش از یک فرزند داشته باشد.
متخصصان معمولا به خانم‌های بالای ۳۵ سال توصیه می‌کنند که حواس‌شان به بارداری دوم هم باشد؛ چراکه اگر برای بارداری در سن ۳۵-۳۶ سالگی نیاز به دارو داشته باشند، بسیار از زنان با مقدار کمی دارو بچه‌دار خواهند شد اما همین خانم‌ها زمانی که آماده بارداری دوم هستند- حدود ۳۹ سالگی- داروهای قبلی تاثیر کمی برایشان خواهد داشت.
به گفته متخصصانی که در مراکز ناباروری فعالیت دارند، میزان باروری بین ۲۹ تا ۳۵ سالگی خانم‌ها تا حد زیادی کاهش می‌یابد، با این حال بیشترِ خانم‌های ۳۵ ساله هم همچنان مشکلی برای بارداری نخواهند داست. اما در سنین ۳۸ و ۳۹ سال، سن و سال به یک معضل جدی تبدیل می‌شود.
به طور کلی، شما در دهه ۳۰ سالگی در هر دوره تخمک گذاری تنها ۱۵ درصد احتمال بارداری دارید. به عبارت دیگر احتمال بارداری شما در یک سال ۷۵ درصد است. اما قدرت باروری همزمان با افزایش سن، کاهی می‌یابد. بنابراین شما در اواخر ۳۰ سالگی، کمتر از ۶۵ درصد احتمال باروری در یک سال خواهید داشت.
همچنین ریسک سقط جنین از اوایل ۳۰ سالگی به آرامی افزایش پیدا می‌کند اما از اواسط تا اواخر ۳۰ سالگی، سرعت افزایش بیشتری خواهد داشت: احتمال سقط جنین در ۳۵ سالگی ۱۸ درصد است اما اواخر ۳۰ سالگی و نزدیک به دهه ۴۰ سالگی این مقدار به ۳۴ درصد می‌رسد.
زایمان بعد از سن 30 سالگی
تغییرات بدن در بارداری بالای ۳۰ سال

شکی نیست که بارداری در هر سنی باعث تغییرات زیادی در بدن شما می‌شود. هر قدر سنِ بارداری شما بالاتر باشد، تغییرات فیزیکی‌تان هم چالش بیشتری برای شما خواهد داشت.
بسیاری از خانم‌ها در سنین ۳۰ تا ۳۹ سالگی همچنان از لحاظ فیزیکی فعالند و برنامه ورزشی و تناسب اندام مشخصی را دنبال می‌کنند. داشتن تناسب اندام و حفظ آن برای فعال ماندن در دوره بارداری، به شما کمک می‌کند احساس قدرت کنید و علائم جسمی مربوط به بارداری‌تان به حداقل می‌رسد.
اگر در حال حاضر ورزش می‌کنید، معمولا دلیلی برای قطع ورزش به خاطر بارداری وجود ندارد؛ مگر اینکه پزشک برای شما استراحت مطلق یا کاهش فعالیت ورزشی تجویز کند. در غیر این صورت، یک برنامه ورزشی متناسب می‌تواند بسیاری از مشکلات بارداری که باعث درد و فشارهای بدنی می‌شود، از شما دور کند.
ورزش‌هایی مثل شنا، یوگا، پیاده‌روی و ... با اجازه پزشک بسیار مناسب هستند و به کاهش استرس و فشار بارداری کمک می‌کند. برخی مطالعات نشان داده‌اند زنانی که در دوره بارداری همچنان از نظر فیزیکی فعال هستند، درد زایمان سبک‌تری داشته و مدت زمان زایمان‌شان کوتاه‌تر است.
احتمال چندقلوزایی در بارداری بالای ۳۰ سال
البته سن ۳۵ تا ۳۹ سالگی زمانی است که معمولا خانم‌ها دوقلودار می‌شوند؛ حتی بدون استفاده از داروهای درمان ناباروری که احتمال چندقلوزایی را افزایش می‌دهند.
به طور خاص، شما در هر دوره تخمک گذاری یک تخمک آزاد می‌کنید. اما وقتی سن‌تان بالاتر می‌رود، سطح هورمون تحریک‌کننده فولیکولِ شما (FSH) هم افزایش می‌یابد. با این افزایش هورمونی، شانس آزاد شدن بیش از یک تخمک در یک دوره تخمک‌گذاری افزایش می‌یابد و به این ترتیب احتمال چند قلوزایی هم بیشتر می‌شود.
بنابراین خانم‌های مسن‌تر بر اساس آمارها، شانس کمتری برای بارداری دارند اما اگر باردار شوند، احتمال دوقلوزایی یا چندقلوزایی‌شان بیشتر است.
دوقلو زایی
اقدامات لازم برای بارداری بالای ۳۰ سال
برای این که احتمال بارداری نرمال و طبیعی و داشتن یک فرزند سالم را برای خودتان افزایش دهید، باید به چند نکته مهم قبل از اقدام به بارداری دقت کنید.
۱. پیش از اقدام به بارداری به مطب پزشکتان بروید.
۲. غربالگری‌های ژنتیکی را انجام دهید
۳. فولیک اسید میل کنید و کمبود ویتامین A را هم بررسی کنید.
۴. نوشیدن الکل، کشیدن سیگار و مصرف دارو را کنار بگذارید و در صورت نیاز، از متخصصان ترک کمک بگیرید.
۵. یخچال‌تان را پر از غذاهای سالم کنید.
۶. مصرف کافئین خود را کنترل کنید.
۷. به وزن سالم برسید.
۸. مراقب نوع ماهی مصرفی‌تان باشید.
۹. یک برنامه ورزشی مناسب را شروع و دنبال کنید.
۱۰. به دندانپزشکی بروید.
۱۱. بودجه مالی‌تان را بررسی کنید.
۱۲. سلامت روان‌تان را کنترل کنید.
۱۳. مراقب انواع عفونت‌ها باشید.
۱۴. خطرات محیطی را کاهش دهید.
۱۵. به تصمیم‌تان فکر کنید.
۱۶. زمان تخمک گذاری‌تان را محاسبه کنید.
۱۷. روش‌های پیشگیری از بارداری را کنار بگذارید.
ضمنا اگر سن‌تان کمتر از ۳۵ سال است و در یک سال اخیر به طور مرتب (هفته‌ای ۲-۳ بار) رابطه محافظت‌نشده برای بارداری داشته‌اید اما نتیجه‌ای نداشته، حالا وقتش است که با یک متخصص بیماری‌های زنان و نازایی مراجعه کنید.
اگر ۳۵ سال یا بیشتر سن دارید، در صورتی‌که ظرف ۶ ماه اخیر به صورت مرتب رابطه زناشویی محافظت نشده به قصد بارداری داشته‌اید و هنوز باردار نشده‌اید، به متخصصان باروری مراجعه کنید. البته اگر مشکلاتی دارید که باردار شدن را سخت می‌کنند- مثلا سابقه پریودهای نامنظم یا پریود نشدن، بیماری‌های منتقله جنسی یا لگن درد دارید- باید قبل از اقدام به بارداری به متخصصان مراجعه کنید.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

رعایت یک رژیم غذایی سالم، به خصوص در دوران بارداری، روش بسیار عاقلانه‌ای است. اما مصرف داروهای تقویتی دوران بارداری و ویتامین‌های پریناتال هم می‌تواند هر نوع کمبود در رژیم غذایی مادر را رفع کند.
داروهای تقویتی دوران بارداری شامل بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که از جمله مهم‌ترین‌هایش می‌توان به فولیک اسید، آهن، ید و کلسیم اشاره کرد.
فولیک اسید مانع از بروز نقص مادرزادی لوله عصبی می‌شود که بر مغز و نخاع اثر می‌گذارد. نقایص لوله عصبی ظرف ۲۸ روز بعد از لقاح شکل می‌گیرد؛ پیش‌تر از آنکه خیلی از خانم‌ها حتی متوجه بارداری‌شان شوند. از آنجا که بیش از نصف بارداری‌ها بدون برنامه‌ریزی قبلی است، توصیه می‌شود هر خانمی که احتمال بارداریش وجود دارد، قبل از بارداری روزانه ۴۰۰ میکروگرم فولیک اسید مصرف کند و تا پایان ۱۲ هفته اول بارداری ادامه دهد.
خانم‌هایی که جنینی با نقص لوله عصبی در رحم دارند، باید با پزشک خود درباره مصرف اسید فولیک و دوز موثر آن مشورت کنند؛ مطالعات محققان نشان داده است مصرف دوز بالای اسید فولیک (تا ۴ هزار میکروگرم در روز) حداقل یک ماه قبل و در طول سه ماهه اول بارداری می‌تواند برای این خانم‌ها موثر باشد اما این مسئله حتما اول باید با پزشک مطرح شود.
از جمله منابع غذایی فولیک اسید می‌توان به سبزیجات برگدار سبزرنگ، مغزها، انواع لوبیا، مرکبات و بسیاری خوراکی‌های غنی شده با فولیک اسید اشاره کرد. بنابراین فکر خوبی است که ضمن استفاده از منابع غذایی طبیعی اسید فولیک، از مکمل‌های آن هم به عنوان پشتیبان استفاده شود.
کلسیم هم برای خانم‌های باردار مهم است. از آنجا که بچه از کلسیم مادر برای رشد استخوان‌های خودش استفاده می‌کند، مصرف این مکمل می‌تواند مانع از کاهش چگالی استخوان مادر شود.
ید هم عنصری حیاتی برای عملکرد درست تیروئید در دوران بارداری است. کمبود ید می‌تواند باعث نقص رشد جسمی، ناتوانی شدید ذهنی و ناشنوایی شود. تامین نشدن ید کافی، می‌تواند منجر به سقط و مرده‌زایی شود.
آهن هم به اکسیژن رسانی خون- هم در مادر و هم در کودک- کمک می‌کند.
نکاتی در تهیه داروهای تقویتی دوران بارداری
اگر به دنبال بهترین داروهای تقویتی دوران بارداری هستید، باید عناصر زیر به مقدار ذکر شده در آن وجود داشته باشد:

    ۴۰۰ میکلروگرم (mcg) اسید فولیک
    ۴۰۰ واحد (IU) ویتامین D
    ۲۰۰تا ۳۰۰ میلی‌گرم (mg) کلسیم
    ۷۰ میلی گرم ویتامین C
    ۳ میلی گرم تیامین
    ۲ میلی گرم ریبوفلاوین
    ۲۰ میلی گرم نیاسین
    ۶ میکروگرم ویتامین B12
    ۱۰ میلی گرم ویتامین E
    ۱۵ میلی گرم روی
    ۱۷ میلی گرم آهن
    ۱۵۰ میکروگرم ید

اگر تحت نظر پزشک متخصص هستید، دارو تقویتی مشخصی برای دوران بارداری‌تان تجویز خواهد کرد و نیازی نیست خودتان به این جزئیات دقت کنید.
داروی تقویتی بارداری باعث تهوع‌تان می‌شود؟
بعضی از ویتامین‌های پریناتال و داروهای تقویتی دوران بارداری می‌تواند باعث تهوع خانم‌های بارداری شود که هنوز دچار حالت تهوع صبحگاهی بارداری هستند. اگر این اتفاق برای شما هم افتاد، با پزشکتان مشورت کنید. مسلما او می‌تواند داروی تقویتی متفاوتی برای شما تجویز کند. مثلا برای بعضی خانم‌های باردار انواع مایع یا جویدنی ویتامین‌ها بهتر از انواع بلعیدنی است.
داروهای تقویتی بعد از سقط
مهم نیست ۶ هفته باردار بودید یا ۶ ماه، معمولا توصیه می‌شود مدتی برای ریکاوری و بهبود وضعیت جسم و روان صرف کنید تا تمام موارد مغزی که به خاطر سقط جنین از بدن دفع شده، دوباره تامین شود. بنابراین بعد از سقط، حتما باید با پزشک خود مشورت کرده و توصیه‌ها و تجویزهای او را مو به مو رعایت کنید.
شاید بعد از سقط به این داروهای تقویتی نیاز داشته باشید:

    آهن: به خاطر خون زیادی که در سقط جنین از بدن مادر دفع می‌شود، مصرف غذاهای سرشار از آهن، که پیشتر به آن اشاره شد، در دوران بعد از سقط بسیار ضروری است. اگر دچار هموراژی (خونریزی‌های سنگین) بعد از سقط هستید و نشانه‌هایی مثل ضعف و سرگیجه دارید، مصرف مکمل‌های آهن برای چند هفته می‌تواند به سرعت منابع آهن بدن‌تان را تامین کند و لبنیات به تنهایی نمی‌تواند کافی باشد.
    ویتامین D: کمبود ویتامین D با سقط مرتبط است، بنابراین آزمایش دادن و تشخیص کمبود ویتامین D برای جلوگیری از سقط ضروری است. یادتان باشد منابع لبنی نمی‌تواند باعث تامین کمبود ویتامین D بدن شود، بنابراین مکمل‌های با کیفیت در کنار استفاده از نور خورشید، می‌تواند بهترین راه برای تامین ویتامین دی مورد نیاز بدن باشد.
    اسیدهای چرب ضروری: همانطور که از اسمش پیداست، این چربی‌های ضروری برای رشد مغز جنین در سه ماهه اول بارداری مورد نیاز هستند. چربی‌های DHA و EPA (به خصوص DHA) به مقدار زیادی توسط جنین مصرف می‌شوند. وقتی حرف از «مغز جنین» می‌زنیم، احتمالا به یاد فراموشی‌ها و تمرکز نداشتن‌های مادر در دوران بارداری می‌افتید که می‌تواند به خاطر کمبود همین چربی‌های ضروری باشد. مصرف ماهی‌های چرب (سالمون، آنچوویز) در کنار آووکادو، روغن نارگیل، دانه‌های چیا/ کتان و گردو می‌تواند به تامین ذخیره منابع شما کمک کند. اگر میلی به خوردن این خوراکی‌ها ندارید، استفاده از مکمل‌های باکیفیت EPA/DHA حداقل تا یک ماه بعد از سقط توصیه می‌شود.
    فولات و ویتامین‌های گروه B: اهمیت فولات برای سلامت بارداری تا حد زیادی شناخته شده است اما این عنصر تا چند هفته بعد از سقط هم اهمیت زیادی دارد. غلات کامل، مغزها، دانه‌ها و سبزیجات برگدار سبز همگی از منابع خوب فولات (نوع دیگری از اسید فولیک یا B9) هستند که نه فقط فولات که سایر ویتامین‌های گروه B را تامین می‌کنند و به عملکرد و پشتیبانی بدن کمک می‌کند.به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف ماهی‌های مشکوک به میزان بالا و تجمیع جیوه به‌ویژه شوریده خودداری کنند.»
رضا امانی رییس مرکز تحقیقات تغذیه و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این خبر گفت:« با توجه به تجمیع جیوه در برخی ماهی‌ها از جمله شوریده، کوسه و اره ماهی به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف این قبیل ماهی‌ها به‌ویژه در سه ماه نخست بارداری پرهیز کنند. مصرف مواد غذایی با میزان جیوه بیشتر از حد استاندارد در زنان باردار برای رشد جنین، خطرناک است.»بیشتر بخوانید جیوه ماهی در بارداری باعث اوتیسم می شود؟
او با اشاره به اینکه میزان تجمیع جیوه در برخی ماهی‌ها به‌ویژه از نوع شکارچی مانند کوسه و اره ماهی، بالاست، به ایرنا گفت:« تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که در بین ماهی‌های دریاهای ایران این موضوع در ماهی شوریده بیشتر نمود دارد. در این تحقیق، میزان جیوه موجود در ماهی شوریده در دریای خلیج فارس از میزان استاندارد سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیشتر بود.میزان مجاز جیوه با توجه به استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، نیم میکرو گرم بر گرم است.»
به گفته امانی مسائلی مثل آلودگی‌های صنعتی و زیست محیطی در بالا رفتن تجمیع عناصر سنگین مانند جیوه در آبزیان تاثیر دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف ماهی‌های مشکوک به میزان بالا و تجمیع جیوه به‌ویژه شوریده خودداری کنند.»
رضا امانی رییس مرکز تحقیقات تغذیه و امنیت غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام این خبر گفت:« با توجه به تجمیع جیوه در برخی ماهی‌ها از جمله شوریده، کوسه و اره ماهی به زنان باردار توصیه می‌شود که از مصرف این قبیل ماهی‌ها به‌ویژه در سه ماه نخست بارداری پرهیز کنند. مصرف مواد غذایی با میزان جیوه بیشتر از حد استاندارد در زنان باردار برای رشد جنین، خطرناک است.»بیشتر بخوانید جیوه ماهی در بارداری باعث اوتیسم می شود؟
او با اشاره به اینکه میزان تجمیع جیوه در برخی ماهی‌ها به‌ویژه از نوع شکارچی مانند کوسه و اره ماهی، بالاست، به ایرنا گفت:« تحقیقات مختلف نشان می‌دهد که در بین ماهی‌های دریاهای ایران این موضوع در ماهی شوریده بیشتر نمود دارد. در این تحقیق، میزان جیوه موجود در ماهی شوریده در دریای خلیج فارس از میزان استاندارد سازمان جهانی بهداشت (WHO) بیشتر بود.میزان مجاز جیوه با توجه به استانداردهای سازمان بهداشت جهانی، نیم میکرو گرم بر گرم است.»
به گفته امانی مسائلی مثل آلودگی‌های صنعتی و زیست محیطی در بالا رفتن تجمیع عناصر سنگین مانند جیوه در آبزیان تاثیر دارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


محققان معتقدند سیگار کشیدن در بارداری علاوه بر همه عوارضی که برای جنین دارد می تواند باعث مرگ نوزاد در هفته های اول تولد شود.
به تازگی محققان دانشگاه آریزونا نتایج تحقیقی را منتشر کرده‌اند که می‌تواند چرایی وجود این ارتباط را تاحدی مشخص کند.مطالعه محققان دانشگاه آریزونا نشان می‌دهد که در معرض نیکوتین بودن در دوره جنینی به شکل روزانه می‌تواند به تخریب بخشی از سلول‌های مغزی منجر شود که در کنترل حرکات زبان نقش دارد. به دلیل این تخریب نوزاد بعد از تولد توان کنترل حرکات زبان خود را مانند نوزادان عادی ندارد و به نظر می‌رسد ناتوانی در حرکت دادن زبان با سرعت مناسب و در زمان لازم، در افزایش مرگ ناگهانی نقش داشته باشد. از آن جا که ناتوانی نوزاد در نفس کشیدن، یکی از عوامل موثر در مرگ ناگهانی است، پژوهشگران این مطالعه بر این باورند که این ناتوانی در حرکت دادن سریع زبان می‌تواند نقشی تعیین‌کننده در این باره داشته باشد.بیشتر بخوانید تاثیر سیگار روی جنین چیست؟
 

به گزارش روزنامه خراسان گاهی اوقات این شکل قرار گرفتن زبان نوزاد است که راه تنفسی او را محدود می‌کند.پزشکان توصیه می کنند اگر می خواهید باردار شوید و سیگاری هستید، قبل از اقدام به بارداری، تلاش کنید سیگار را با کمک متخصصان ترک کنید. اگر هم در طول دوره بارداری به هر دلیلی سیگار کشیده‌اید، در کنار کاهش دادن تعداد سیگارهای خود از همین امروز، با هوشیاری و رعایت دیگر نکات، احتمال بروز حوادث تلخ را کاهش دهید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«شهرنشینی اغلب با کم تحرکی همراه است و همچنین تنفس هوای آلوده که دارای ذرات سرب، گوگرد و...، است، برای سلامت افراد مضر است و همین آلودگی هوا، باعث می شود اکسیژن رسانی به بافت بدن کمتر شود و این مسئله روی کیفیت اسپرم ها و تعداد آنها، اثر منفی دارد.»
آتوسا کریمی فلوشیپ زنان، زایمان و ناباروری، با بیان این مطلب گفت:« آلودگی هوا بر روی کیفیت تخمک نیز اثر منفی دارد. همچنین شهر نشینان به به مصرف غذاهای آماده و فرآوری شده، گرایش بیشتری دارند. اغلب فست فودها با استفاده از روغن های نامناسب و ترکیبات غذایی مضر تهیه می شود که بر کیفیت تخمک و اسپرم، تاثیر منفی دارد. در نتیجه، باعث می شود افراد از نیاز بدن به ویتامین ها و مواد مغذی که برای حفظ باروری مهم است، کمتر برخوردار شود.تمامی این عوامل باعث شده تا شیوع ناباروری در شهرها بالا برود. »
 
کم تحرکی و ناباروری
کریمی، از آپارتمان نشینی به عنوان یکی دیگر از معضلات زندگی شهری نام برد و به مهر گفت: «استفاده از آسانسور به جای بالا و پایین رفتن از پله ها، باعث کم تحرکی و افزایش وزن شده و همین مسئله قدرت باروری را در زنان و مردان، کاهش می دهد.کار در محیط های شغلی که افراد با مواد شیمیایی سر و کار دارند، باعث می شود در طولانی مدت بر روی میزان باروری تاثیر منفی بگذارد. همچنین، استنشاق مواد آلوده و تماس با این قبیل مواد خطرناک، قدرت باروری فرد را در طولانی مدت تحت تاثیر قرار می دهد.خوردن میوه و سبزیجات تازه و دوری جستن از مصرف کنسروها و فست فودها، باید رعایت شود. زیرا، کنسروها حاوی نیترات هستند که آسیب جدی به قدرت باروری افراد وارد می کند. »

 

 

 

 

 

 

 

 

 شاید خیلی از خانم‌ها به اشتباه فکر کنند که فولیکول همان تخمک است؛ اما اینطور نیست. در واقع این «گامت ماده» است که به عنوان تخمک شناخته می‌شود و گامت نر هم که اسپرم است؛ همان سلول‌هایی که در جنینِ تشکیل شده بعد از باروری، حضور دارند.

فولیکول، توده‌هایی گرد و کوچک هستند که در تخمدان قرار دارند و دور تا دورشان را سلول‌های بافت تخمدانی گرفته است. تخمک سلولی است که در شرایط عادی طی سیکل‌های خودبه‌خودی یا تحریک شده  (توسط داروی هورمونی) تخمدان، در بخش میکروسکوپی دیواره داخلی فولیکول بالغ می‌شود.

البته، فولیکول حاوی انواع دیگری از سلول است که استروژن مورد نیاز برای رشد طبیعی و بلوغ تخمک را تولید می‌کنند. ظهور تخمک‌ها در اولین هفته زندگی جنین دختر اتفاق می‌افتد. از اولین پریود دختران، تخمک‌ها به ترتیب کیفیت انتخاب می‌شوند. تخمک‌های با کیفیت‌تر انتخاب می‌شوند و به مرور زمان، تخمک‌های سیکل‌های پی در پی کیفیت پایین‌ترین دارند.

به همین علت است که بارداری زنان مسن‌تر سخت‌تر می‌شوند و میزان سقط جنین در آنها بالاتر است.
نقش فولیکول‌های آنترال در باروری

برای تعیین باروری خانم‌ها، باید میزان ذخیره تخمدان‌ها مشخص شود. برای این کار هورمون‌های AMH، FSH، LH، استروژن و ... آنالیز شده و همینطور انواع سونوگرافی‌های واژینال انجام می‌شود.

در حال حاضر شمارش فولیکول‌های تخمدان، بهترین راه برای تخمین ذخیره تخمدان در یک بیمار است. این ذخیره شامل تعداد فولیکول‌های مشاهده شده در هر تخمدان در اولین روز (بین روزهای ۲ تا ۵) سیکل را نشان می‌دهد که از طریق سونوگرافی واژینال امکان پذیر است. این فولیکول‌ها «آنترال» نامیده می‌شوند و می‌توان از طریق سونوگرافی وضعیت تخمک گذاری و رشد فولیکول‌ها را در هر دو روش- سیکل طبیعی یا سیکل القایی در درمان ناباروری- بررسی کرد.
تعداد فولیکول و اندازه فولیکول‌ها

اگر تعداد فولیکول‌های آنترال به ۶-۱۰ برسد، یعنی ذخیره تخمدان آن خانم به اندازه کافی یا طبیعی است. اگر تعداد فولیکول‌های آنترال کمتر از ۶ عدد باشد، فرد با کمبود ذخیره تخمدانی روبروست و در صورتی که تعداد فولیکول‌های آنترال بیش از ۱۲ باشد، با ذخیره بالای تخمدانی روبرو هستیم.

اندازه فولیکول در طول دوره سیکل بین ۲ تا ۱۰ میلی‌متر است.

زنانی که ذخیره تخمدانی پایینی دارند، به احتمال زیاد، به درمان ناباروری جواب نمی‌دهند و در مقابل خانم‌هایی که ذخیره بالایی دارند، به روشی اغراق‌آمیز به این درمان‌ها پاسخ می‌دهند. اما در هر دو مورد، معمولا دوره درمانی به زمانی موکول می‌شود که تعداد فولیکول‌های آنترال طبیعی باشد.
تفاوت فولیکول‌ها در سیکل طبیعی و تحریک شده

در یک سیکل طبیعی، یکی از فولیکول‌های آنترال انتخاب می‌شود که به آن «فولیکول غالب» می‌گویند. این فولیکول به خاطر سایز و رشد سریعش با دیگر فولیکول‌ها فرق دارد. در نهایت فولیکول بالغ یا «گراف» آماده تخمک‌گذاری می‌شود. بقیه هم دچار «آترزی فولیکولی» می‌شود؛ یعنی طی یک فرآیند بیولوژیکی برنامه‌ریزی شده، ناپدید شده یا می‌میرند.

قبل از اینکه تخمک گذاری اتفاق بیفتد، متوسط اندازه و ابعاد فولیکول غالب بین ۲۲ تا ۲۴ میلیمتر است که البته متوسط ابعاد این فولیکول در افراد مختلف بین ۱۸ تا ۳۶ میلیمتر ثبت شده است. این ابعاد تنها علامتی است که می‌تواند تخمک‌گذاری را به راحتی پیشبینی کند.

در سیکل تحریک شده (با داروی هورمونی) به طور کلی تمام فولیکول‌های آنترال یا بیشترشان رشد می‌کنند. البته میزان رشد هر فولیکول متفاوت است. وقتی سایز چند فولیکول آنترال به ۱۸ میلیمتر برسد، هورمون HCG تزریق می‌شود تا تحریک تخمک گذاری انجام شود.

مجموعه تخمکی برای ۳۶ ساعت بعد از تزریق هورمون برنامه‌ریزی شده و هدف از این روش درمان ناباروری، انتخاب بالغ‌ترین تخمک‌هایی است که بعدا بتوانند با اسپرم بارور شوند.
بیشتر بخوانید: برای درمان ناباروری چه بخوریم؟
سندرم فولیکول تهی

البته رشد فولیکول همیشه به این معنی نیست که حاوی یک تخمک بالغ است. همانطور که در نمونه سمن، تمام اسپرم‌ها کیفیت کافی برای بارور کردن تخمک را ندارند و تمام فولیکول‌ها هم حاوی تخمک بالغ نیستند، یا تمام تخمک‌ها کیفیت یکسانی ندارند.

درصد بسیار کمی از خانم‌های تحت درمان ناباروری دچار سندرمی به نام «فولیکول تهی» می‌شوند. در این موارد، بعد از درمان بیمارانِ با رشد کافی فولیکول و سطح کافی از هورمون استرادیول (هورمونی که توسط سلول‌های آستر دیواره فولیکول تولید می‌شود) با آی وی اف، احتمال تخمک گیری (مرحله چهارم IVF) وجود ندارد.

علت بروز این سندرم مشخص نیست و موارد مختلفی از جمله مدیریت hCG، پاسخ غیرعادی به درمان، بلوغ ناقص فولیکولی به عنوان خطا بررسی شده اما هنوز هیچ عامل واضحی برای کمک به ارزیابی یا توضیح علت بروز این سندرم شناسایی نشده است. اما مشخص شده که این سندرم بیشتر در زنانی با سابقه ناباروری اولیه بروز می‌کند؛ یعنی زنانی که هرگز باردار نشده‌اند و تعداد فولیکول‌هایشان خوب است. با اینکه این اتفاق بسیار نادر است و فقط در ۷ درصد خانم‌ها رخ می‌دهد، اما احتمال بروزش همراه با افزایش سن بالا می‌رود.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


در زمان بارداری بسیاری از والدین و اطرافیان توصیه‌هایی به شما می‌کنند از نوع رژیم غذایی گرفته تا اینکه از چه غذاهایی پرهیز کنید. در این میان دیدگاههای متناقض در مورد انواع خوراکیها میتواند شما را گیج کند. اگر شما به دنبال اطلاعاتی در مورد خوردن شلغم در بارداری هستید بهتر است این مطلب را تا انتها بخوانید تا از مزایا و عوارض جانبی آن آگاه شوید.
شلغم چیست؟
شلغم نوعی سبزی بوته‌ای و از خانواده کلم‌هاست که منبع غنی از ویتامین‌ها به ویژه ویتامین C را دارد. این گیاه دارای گوشت داخلی سفید رنگ است. رنگ پوست بیرون اما متفاوت بوده و میتواند بنفش، صورتی یا حتی قرمز باشد. رنگ پوست شلغم بسته میزان تابش نور خورشید دارد. این گیاه مخروطی شکل طعمی مشابه طعم خردل دارد. هرچند برخی انواع شلغم طعم تندی، تلخی یا شیرینی دارند.
بیشتر بخوانید: مصرف ویتامین C  در بارداری چه اهمیتی دارد؟
شلغم
آیا میتوان در بارداری شلغم خورد؟
بله. شما در بارداری میتوانید شلغم بخورید و عوارض جانبی ندارد. با این حال اگر به خانواده کلم حساسیت داشته باشید باید قبل از مصرف با پزشک مشورت کنید.
فواید خوردن شلغم در بارداری
شلغم خواص بسیار زیادی دارد و در سنین مختلف میتوان آن را مصرف کرد. مصرف این گیاه در دوران بارداری می‌تواند به جنین و رحم کمک کند. از جمله خواص شلغم برای مادران باردار میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

    شلغم قاتل سرطان

گیاهان خانواده کلم به شدت در کاهش خطر ابتلا به سرطان موثرند. سولفورفان موجود در شلغم و دیگر گیاهان خانواده کلم مزه تلخی را به این گیاهان وارد می‌کنند که خاصیت ضدسرطانی هم به آنها می‌دهد.

    سلامت ریه با شلغم

شلغم برای ریه‌ها هم خاصیت دارد. ویتامین C موجود در شلغم به حفظ سلامت ریه در زنان باردار کمک کرده و برای بدن مفید است. مصرف شلغم در افرادی که سیگار مصرف می‌کنند ضروری است و به نوعی کمک می‌کند سم سیگار کمتر روی ریه اثر بگذارد.

فواید خوردن شلغم در بارداری

    سم زدایی بدن با شلغم

اگر از یبوست در بارداری رنج می‌برید، باید شلغم را وارد رژیم غذایی خود کنید. این گیاه به دلیل داشتن فیبر فراوان می‌تواند تا حدود زیادی مشکل گوارشی و یبوست شما را در بارداری برطرف کند.

    شلغم ایمنی را زیاد می‌کند

اگر می‌خواهید در دوران بارداری بیمار نشوید و مقاومت‌تان به بیماری‌ها را افزایش دهید باید سیستم ایمنی بدن را تقویت کنید بنابراین بهتر است از شلغم در برنامه غذایی خود استفاده کنید. شلغم با افزایش سطح ایمنی بدنتان به جنگ انواع عفونت می‌رود و شما را در مقابل آنها مقاوم می‌کند.
دیگر مزایای شلغم...

    شلغم در رفع مشکلات استخوانی و مفاصل موثر است.
    وضعیت قلبی عروقی زنان باردار با خوردن شلغم بهبود می‌یابد.
    اگر به طور مرتب شلغم مصرف کنید، احتمال ابتلا به پوکی استخوان در شما بسیار کاهش می‌یابد.
    خوردن شلغم خطر آرتریت روماتوئید را هم تا حدود زیادی پایین می‌آورد.
    مواد غذایی موجود در شلغم به تولید بافت همبند به ویژه در زنان باردار کمک می‌کند.
    مصرف منظم شلغم احتمال بروز زوال شناختی را بسیار کاهش می‌دهد.
    قرار دادن شلغم در رژیم غذایی به رشد موهای خانم باردار و همچنین افزایش قدر بینایی کمک می‌کند.
    مصرف شلغم به حفظ عملکرد سیستم عصبی در مادران باردار و جنین کمک می‌کند.
    شلغم گیاهی با خاصیت حفظ فشار خون در حد طبیعی به ویژه برای مادران بارداری است که مبتلا به فشار خون بارداری هستند.
    قرار دادن شلغم در رژیم غذایی به حفظ مایعات بدن در زنان باردار کمک می‌کند.

سوپ شلغم
ارزش غذایی شلغم
شلغم گیاهی با خواص بسیار زیاد است. برخی از مواد مغذی مهم شلغم عبارتند از:

    ویتامین A،C، E، K
    فولات
    روی
    فیبر
    پروتئین
    ریبوفلاوین
    پیرودوکسین
    نیاسین
    پتاسیم
    فسفر
    سدیم
    مس
    منگنز
    منیزیوم
    آهن
    کلسیم
    امگا3
    پانتوتنیک اسید

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 عفونت قارچی و خارش در زنان باردار نیز اتفاق می‌افتد و بسیاری از زنان در معرض عفونت قارچی قرار دارند. نکته مهم آن است که زنان باردار همه داروهای ضدقارچ را نمی‌توانند مصرف کنند و بسیاری از این داروها برای زنان باردار مضر است. به همین دلیل باید بدانید مصرف کدام داروی ضدقارچ در دوران بارداری مجاز است!
عفونت قارچی چیست؟

لازم به ذکر است قارچ‌هایی که انسان را آلوده می‌کنند در دو فرم عمده قرار می‌گیرند؛ کاندیدا و تینا. کاندیدا یا مخمر اغلب در محیط‌های مرطوب مانند حفره دهان و واژن یا مقعد رشد می‌کنند. عفونت کاندیدا معمولا با قرمزی و خارش همراه است. عفونت‌های تینا شامل گروهی از عفونت‌های پوستی است که در هر کجای پوست از جمله ناخن و مو اتفاق می‌افتد. این عفونت علائم متفاوتی دارد اما اغلب با تغییر رنگ پوست به سفید، قهوه‌ای یا صورتی همراه است. داروهای مورد استفاده برای عفونت‌های قارچی به دو دسته تقسیم می‌شوند.
پماد مناسب عفونت قارچی
داروهای ضدقارچ ایمن در بارداری

داروهای ضد قارچ موضعی شامل نیستاتین، کلوتریمازول، میکونازول، تربینافین، سیکلوپیرکس و سولفید سلنیوم است.
نیستاتین: شکل موضعی نیستاتین اغلب برای درمان عفونت‌های قارچی سطحی که معمولا به نام کاندیدا شناخته می‌شود، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو به صورت خوراکی به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد زیرا جذب خون نمی‌شود. این دارو زمانی که به صورت واژینال استفاده می‌شود جزو داروهای رده A برای استفاده در دوران بارداری قرار می‌گیرد. اما فرم کرم و پماد و پودر این دارو جزوه رده C است زیرا هیچ مطالعه‌ای درباره ایمنی استفاده از آن صورت نگرفته است.
تربینافین: تربینافین موضعی اغلب برای درمان پای ورزشکار، خارش ژوک، کرم قارچ و انواع دیگر عفونت‌های قارچی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو در رده بندی در دسته B قرار می‌گیرد که نشان می‌دهد مطالعه‌ای روی انسان انجام نشده است. تربینافین موضعی به میزان زیادی از طریق پوست جذب نمی‌شود. اما استفاده از آن در دوران بارداری ایمن است.


کلوتریمازول: یکی دیگر از داروهای ضدقارچ برای درمان عفونت مخملی و لووواژینال کلوتریمازول است. این دارو معمولا برای درمان عفونت در دوران بارداری استفاده می‌شود و ایمن است. در سال 1999 مطالعه‌ای گسترده با بیش از 18 هزار بیماری نشان داد استفاده از کلوتریمازول در دوران بارداری با ناهنجاری جنین در ارتباط نیست. یکی دیگر از داروهای این رده میکونازول است که استفاده از آن نیز در دوران بارداری مشکلی ایجاد نمی‌کند
سیکلوپیرکس: در درمان بسیاری از موارد عفونت به کار می‌رود. این دارو معمولا موضعی استفاده می‌شود و در رده B قرار دارد. به همین دلیل می‌توان در دوران بارداری آن را استفاده کرد. اما اولین انتخاب درمانی به حساب نمی‌آید. اثرات این دارو در تغذیه با شیر مادر کمتر شناخته شده است.
سولفید سلنیوم: این ماده معمولا در شامپوها وجود دارد و برای درمان بیماری‌هایی مانند درماتیت سبوره استفاده می‌شود. این دارو جزو داروهای رده C قرار می‌گیرد. مطالعات حیوانی و انسانی برای ارزیابی ایمنی این دارو انجام نشده است. توصیه‌های جاری نشان می‌دهد که برای استفاده در محدوده زمانی محدود می‌توان آن را به کار برد.
دارو ضدقارچ
داروهای ضدقارچ خوراکی در دوران بارداری

5 داروی خوراکی برای درمان عفونت قارچی وجود دارد که عبارت است از: گریزوفولین، تربینافین و سه نوع داروی ضد قارچ از رده آزول از جمله فلوکونازول، کتوکونازول و ایتراکونازول.

    گریزوفولین: یک داروی ضدقارچ خوراکی است که برای درمان عفونت‌های قارچی استفاده می‌شود. این دارو جزو رده C است.
    تربینافین: این داروی خوراکی برای درمان عفونت‌های قارچی انگشت و ناخن استفاده می‌شود. این دارو برای درمان عفونت واژینال به کار نمی‎رود. اگرچه گزارشی از اثرات مضر این دارو بر جنین ثابت نشده اطلاعاتی در مورد ایمنی مصرف در بارداری در دست نیست.
    داروهای رده آزول: برای درمان عفونت‌های دهان و واژن استفاده می‌شود. این داروها جزو رده C هستند. قرار گرفتن در معرض این داروها در سه ماهه اول بارداری می‌تواند در نوزادان مشکلات عصبی، قلبی، استخوانی و نقص صورت ایجاد کند. به همین دلیل باید در دوران بارداری از مصرف آنها خودداری کرد.

بدون شک برای استفاده از هرگونه داروی ضدقارچ در بارداری باید با پزشک متخصص مشورت کنید و به هیچ عنوان بدون تجویز از هیچ دارویی استفاده نکنید.

 

 

 

 

 

 

 

حتما شما هم به بسیاری از خانم‌های باردار بر‌خورده‌اید که به دنبال این هستند که چه کار‌هایی را نباید در ماه آخر بارداری انجام دهند و همچنین در ماه‌های آخر بارداری باید منتظر چه پیشامد‌هایی باشند. به همین دلیل به گفتگو با رقیه رحیمی، کارشناس مامایی پرداختیم و درباره کار‌هایی که مادران نباید در ماه آخر بارداری انجام دهند و همچنین پیشامد‌های طبیعی این دوره که نباید نگران‌شان باشند پرسیدیم و آنها را برایتان لیست کردیم.  
این کارشناس مامایی به کار‌هایی اشاره می‌کند که خانم‌های باردار نباید در ماه‌های آخر بارداری انجام دهند.
در ماه آخر بارداری دور مسافرت رفتن را خط بکشید

در ماه آخر بارداری توصیه می‌شود که خانم‌ها مسافرت نروند و یا در صورت رفتن به مسافرت، ترجیحا به جایی بروند که به محل درمانی نزدیک باشد تا اگر مادر دچار مورد اورژانسی و یا خونریزی شد، فورا به آنجا مراجعه کند و تحت درمان قرار بگیرد. همچنین اگر خانم‌های باردار با ماشین شخصی‌شان به مسافرت می‌روند، بهتر است جایی بروند که فاصله درمانگاه‌ها و یا بیمارستان‌ها در جاده کم باشد.  البته ما توصیه می‌کنیم که مادران باردار تا جایی که امکان دارد به مسافرت‌ نروند حال چه ضروری باشد و چه غیر ضروری. چون در ماه آخر بارداری حرکت‌های زیاد باعث زایمان زودرس می‌شود و ممکن است جنین و مادر به خطر بیفتند.
پیاده‌روی فراموش نشود

خانم‌های بارداری که زایمان طبیعی در پیش دارند باید در ماه آخر،‌پیاده‌روی سبک داشته باشند تا احساس کشش و درد عضله نداشته باشند. همچنین ورزش کردن در ماه آخر بارداری مانعی ندارد به شرطی که پرش و جهش در آن نباشد.
کار زیاد در ماه آخر بارداری ممنوع است

خانم‌ها نباید در ماه آخر بارداری فعالیت و کار سنگین انجام دهند. خانم‌های شاغل بهتر است در محیط کار زیاد سر پا نباشند و ساعات کاری‌شان را کم کنند. خانم‌هایی که کارشان ایجاب می‌کند پشت میز بنشینند، نباید زیاد در حالت نشسته بمانند و هر 2 تا 3 ساعت یک‌بار باید 10 دقیقه راه بروند.

کار و فعالیت در ماه آخر بارداری
 بدون برنامه ورزش نکنید

خانم‌های بارداری که ورزش می‌کنند باید به یاد داشته باشند فعالیت‌های ورزشی‌شان باید با برنامه‌ریزی باشد. همچنین همه حرکات ورزشی هم برای خانم‌های باردار مناسب نیستند و درواقع جزو حرکات ممنوعه به شمار می‌روند. خانم‌ها می‌توانند اطلاعات این حرکات ممنوعه را از مرکز مشاوره بارداری دریافت کنند. اما به صورت کلی حرکات کششی و یا حرکاتی که جهش زیادی ندارند، برای خانم‌های باردار مناسب‌ترند.
گرفتگی عضلات را دست کم نگیرید

همچنین گاهی کشش عضله ران و گرفتگی عضله‌های دیگر ممکن است در ماه آخر بارداری پیش بیاید که در بیشتر موارد طبیعی‌است و خانم‌ها نباید نگران نباشند. اما در بعضی موارد ممکن است این گرفتگی‌ها نشانه کمبود کلسیم باشد که در خانم‌هایی که دیابت بارداری دارند بیشتر مشاهده می‌شود. بنابر‌این  متخصصان باید آن را بررسی کنند. اگر میخواهید درباره کارهایی که میتوانید در ماه آخر بارداری انجام دهید بیشتر بدانید این مطلب را بخوانید.

اتفاقات طبیعی در ماه‌های آخر بارداری

کم‌خوابی و خوب نخوابیدن مادر در ماه آخر بارداری: مادران در ماه آخر بارداری ممکن است به دلیل وزن زیاد اذیت شوند و به دلیل بزرگی شکمشان نتوانند راحت بخوابند که این اتفاقات کاملا طبیعی است. بنابر این باید غذا‌هایی با حجم کمتر و در وعده‌های بیشتر بخورند. علاوه بر آن باید حداقل 2 ساعت فاصله بین شام تا خواب‌شان باشد و در زمان خواب هم چند بالش زیر سرشان بگذارند.

کم شدن حرکت جنین و درد پهلو در ماه آخر بارداری: کم شدن حرکت جنین در ماه آخر می‌تواند به دلیل کم شدن آب دور جنین باشد. درواقع از شدت و اندازه حرکت ممکن است کم شود اما از تعداد حرکات جنین نباید کم شود. به این ترتیب در این ماه به دلیل پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری تغییراتی ایجاد می شود که جای نگرانی نیست. درد پهلو هم ممکن است به دلیل پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری ایجاد شود که از جمله اتفاقات طبیعی است.

درد‌های لگنی و شکمی به دلیل پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری: در ماه آخر ممکن است رحم به سمت پایین کشیده شود و باعث درد‌های لگنی و شکمی شود. در نتیجه پایین آمدن شکم در ماه آخر بارداری می تواند با چنین مشکلی همراه باشد اما  جای نگرانی وجود ندارد.

دردهای شکمی و کمر در بارداری

تکرر ادرار و یبوست در ماه آخر بارداری: از آن جایی که سر جنین به مثانه مادر فشار وارد می‌کند، ممکن است مادر دچار تکرر ادرار شود و همچنین یبوست در این ماه شدت پیدا می‌کند. برای پیشگیری از یبوست، مادران باید غذا‌های فیبر‌دار بخورند و به میزان کافی آب بنوشند و ورزش‌هایی که را طبق نظر متخصص باید انجام می‌دادند را انجام بدهند.

 سرگیجه در هنگام ورزش و فعالیت در ماه آخر باردرای: گاهی اوقات ممکن است خانم‌ها در حال ورزش کردن احساس سرگیجه کنند و یا از هوش بروند که این می‌تواند به دلیل عرق زیاد، کم شدن مایعات بدن و غلیظ شدن خون رخ بدهد.

ترشحات بارداری: ترشحات بارداری هم در ماه‌های آخر بارداری طبیعی‌است. اما آبریزش واژن و خونریزی واژینال به هیچ‌وجه طبیعی نیست و خانم‌ها باید فورا به بیمارستان منتقل شوند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

با اینکه فقط یک اسپرم موفق می شود خودش را به تخمک برساند و برای بارور کردن تخمک همان یک عدد هم کافی است، اما اگر تعداد اسپرمها بالای چند میلیون نباشد این اسپرم قهرمان نمی تواند به تخمک برسد و بارداری رخ بدهد. سوالی که اینجا مطرح می شود این است که برای یک بارداری چه تعداد اسپرم باید تولید شود؟
چرا به تعداد زیادی اسپرم برای بارداری نیاز است؟
اسپرم بعد از انزال باید هر طور شده خودش را به تخمک برساند. برای رسیدن به تخمک هم باید یک مسیر سخت و پر از مانع را پشت سر بگذارد. اسپرم باید اول از وان عبور کند و وارد رحم شود و بعد راهی لوله های رحمی شود. در این سفر سخت خیلی از اسپرمها زنده نمی مانند چون به طور مداوم در معرض خطر هستند. گروهی از اسپرمها همان لحظه اول که در بیضه تولید می شوند تا به لوله اپیدیدیم برسند از بین می روند. تعدادی از آنها بعد از انزال نمی توانند از بدن مرد خارج شوند و همانجا از بین می روند. آنهایی که وارد واژن می‌شوند باید از دیوارههای اسیدی آن جان سالم به در ببرند تا روی رحم را ببینند.اسپرمها بعد از اینکه از دهانه رحم گذشتند در رحم با گلبولهای سفید مواجه می شوند که تعدادی از آنها از بین می روند. اسپرم هایی که جان سالم به در می برند باید به سمت لوله های رحمی شنا کنند. پیدا کردن لوله فالوپ هم کار خیلی سختی است. از میلیون ها اسپرم آزاد شده در زمان انزال، فقط یک تعداد اندک به لوله فالوپ که در آن تخمک وجود دارد می رسند. در آنجا، یک اسپرم باید به اندازه کافی سالم و قوی باشد که بتواند به پوسته تخمک نفوذ کند و آن را بارور کند.بیشتر بخوانید راههای افزایش اسپرم مردان.
تعداد اسپرم نرمال چقدر است؟
میانگین شمارش اسپرم نرمال بین ۴۰ تا ۳۰۰ میلیون اسپرم در میلی لیتر است. به گفته پزشکان این تعداد برای باردار شدن لازم است اما قطعی نیست. چون حتی افرادی که تعداد اسپرم های متوسط ​​یا طبیعی دارند ، ممکن است ناباروری را تجربه کنند ، زیرا سایر عوامل می‌توانند در چگونگی عملکرد اسپرم در تخمک گذاری تاثیر زیادی داشته باشند.بیشتر بخوانید مردان بخوانند تا اسپرم قوی تری داشته باشند.
چه تعداد اسپرم کم است؟
تعداد ۱۰ میلیون اسپرم در هر میلی لیتر یعنی تعداد کافی نیست. اگرچه تعداد اسپرم کم میتواند بر باروری فرد تأثیر منفی بگذارد، اما به آن معنی نیست که امکان بارداری وجود ندارد. اگر فردی تعداد اسپرم هایش بین ۲۰ میلیون تا ۴۰میلیون در میلی لیتر باشد ، این یک مقدار پایین تر از حد متوسط ​​است ، اما پزشکان ممکن است آزمایش های دیگری را برای تعیین کیفیت اسپرم انجام دهند. اگر تعداد اسپرم ها کم باشد اما اسپرم کیفیت بالایی ، از نظر شکل ، اندازه و سرعت شنا داشته باشد ، پزشک ممکن است این تعداد اسپرم را در حد طبیعی در نظر بگیرد.بیشتر بخوانید تعداد اسپرم و رابطه عجیب آن با خواب.
راهکارهایی برای تولید اسپرم بیشتر
-دوری از الکل
الکل می تواند تولید تستوسترون را کم کند ، که می تواند تعداد اسپرم را کاهش دهد.
-سیگار نکشید
تحقیقات نشان داده مردانی که سیگار می کشند معمولاً نسبت به افرادی که سیگاری نیستند ، تعداد اسپرم کمتری دارند.
-کاهش وزن یا حفظ وزن سالم
سلولهای چربی در بدن آنزیمی به نام آروماتاز ​​را آزاد می کنند که تستوسترون را به استروژن تجزیه می کند. این آنزیم می تواند تستوسترون و تعداد اسپرم را کاهش دهد.
-جلوگیری از گرم شدن بیش از حد بیضه ها
برای تولید بیشتر اسپرم باید حواستان به گرم شدن بیضه ها باشد.استفاده از وان ، سونا و گذاشتن لپ تاپ روی پا را فراموش کنید.
-کاهش استرس
تحقیقات ثابت کرده استرس ممکن است باعث ایجاد تغییر در شکل و اندازه اسپرم شود و بر باروری تأثیر بگذارد.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


بعضی از زوجهای جوان دوست دارند فرزندان دوقلو یا حتی سه قلو داشته باشند اما کارشناسان معتقدند این بارداری ها ممکن است برای مادر و جنین خطرناک باشد.«بارداری دوقلویی یا چندقلویی اگرچه در ظاهر جذاب به نظر می‌رسد، اما ممکن است عوارض جدی برای مادر و جنین‌ها به دنبال داشته باشد.»
دکتر مژگان وهابی دستجردی متخصص زنان و زایمان با بیان این مطلب با اشاره به پرخطر بودن بارداری دوقلویی یا چندقلویی، گفت:« بارداری دو یا چندقلویی عوارض متعددی دارد. از همان ابتدای بارداری، به دلیل بزرگ‌تر بودن سطح جفتی و ترشح بیشتر هورمون بارداری، احتمال بروز تهوع و استفراغ بیشتر است و حتی در مواردی ناچاریم خانم باردار را بستری کنیم.در طول بارداری نیز، به نسبت بارداری تک‌قلویی، احتمال بروز فشار خون بارداری، شدت بالای فشار خون بارداری و سن پایین ابتلا به آن، بیشتر است. البته علت ابتلا به فشار خون بارداری هنوز مشخص نیست، ولی نظریاتی وجود دارد که آن را به ترشح مواد جفتی مرتبط می‌کند. در بارداری دو یا چندقلویی میزان ترشح این مواد، به دلیل توده جفتی بزرگ‌تر، بیشتر است و این می‌تواند توجیه‌کننده علت خطر بیشتر ابتلا به فشارخون بارداری در بارداری‌های چندقلویی باشد.»بیشتر بخوانید علائم بارداری دوقلو.
خطر زایمان در بارداری های دوقلو و چندقلو
این متخصص زنان و زایمان در ادامه به مهر گفت:« عارضه مهم دیگر خطر زایمان زودرس به‌ صورت خودبه‌خود، به عللی مثل پارگی کیسه آب، یا با مداخله پزشکی، به عللی مثل وجود خطر برای سلامت مادر، است. زایمان زودرس می‌تواند باعث بروز خطر برای جنین‌ها یا ناتوانی‌های آتی برای نوزادان شود.»
وهابی در ادامه درباره خطرهای اینگونه بارداری ها در زایمان گفت:« عوارض زایمانی نیز در بارداری چندقلویی بیشتر است. میزان خونریزی دو برابر بارداری تک‌قلویی است، خطر زایمان اورژانسی به دلایلی مانند کنده شدن جفت بیشتر است و خطر ابتلا به مشکلات انعقادی نیز بیشتر است.بارداری‌های چندقلویی جنین را هم تهدید می‌کنند. خطر سقط به ویژه در سه ماهه اول بارداری بیشتر است. احتمال از بین رفتن یکی از قل‌ها در طول بارداری، به دلایل نامعلوم، بیشتر است. خطر وزن کم و مشکلات رشد هم در بارداری دو یا چندقلویی بیشتر است. این اختلالات را ما در بارداری دوقلویی همسان بیشتر می‌بینیم. دو قل ممکن است ارتباطات عروقی داشته باشند یا حتی یک قل از قل دیگر تغذیه کند و اختلاف وزن فاحش ایجاد شود. همچنین، خطر بروز انواع ناهنجاری‌های جنینی، مانند ناهنجاری قلبی، در بارداری چندقلویی، به‌ویژه بارداری دوقلویی همسان، بیشتر است‌.این روزها بسیاری از زوج‌ها دوست دارند که دوقلو باردار شوند. زیرا فکر می‌کنند خوب است که می‌توانند با یک بارداری صاحب دو فرزند شوند. اما این فقط ظاهر ماجرا است. اگر زوجین از خطرات و عوارض بارداری دو یا چندقلویی برای مادر و جنین آگاه باشند، حتماً بارداری تک‌قلویی کم‌خطر را به بارداری دوقلویی پرخطر ترجیح خواهند داد».

صفحه1 از143

فروشگاه پوشاک کودک ایرانی در سال 1395 فعالیت خود را در عرصه فضای مجازی آغاز نمود. پس از گذشت یک سال از فعالیت خود با جذب بیش از 70 هزار عضو اینستاگرام ثابت گردید که بهترین ها را جمع آوری نموده است. فروشگاه (پوشاک کودک ایرانی) با عرضه مستقیم برترین برندهای ایرانی در زمینه پوشاک نوزاد ، کودک ، نوجوان این امکان را فراهم آورده است ، ایرانیان می توانند با افتخار از جنس ایرانی با کیفیت استفاده کنند. برندهایی همچون نیلی ، آدمک ، بی بیبی ، رابو ، ادامه ...

آدرس فروشگاه : بزرگراه ارتش ، شهرک شهید محلاتی ، بلوار شاهد ، بالاتر از میدان امام علی ، ورودی شمالی پاساژ ارم ، طبقه دوم ، پلاک ۴۷ و ۵۱

شماره تماس :02122471659 -09127786408

شماره جهت سفارش آنلاین در سروش،ایتا و تلگرام :

                          09034617988

کودک ایرانی را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :

              

تمامی حقوق سایت متعلق به فروشگاه کودک ایرانی می باشد . | طراحی سایت و سئو : وب نگاران پارسه

Please publish modules in offcanvas position.